Nosenie detí v chladnom počasí

07.02.2022
Mnohým ľuďom sa nosenie detí spája najmä s pekným počasím, avšak jeho skutočnú praktickosť spoznáte práve v nečase. Spoločne s dieťatkom pod bundou alebo mikinou vám bude príjemne a budete sa navzájom hriať.

V tomto článku si rozoberieme rôzne spôsoby nosenia detí v jesennom a zimnom období. Vysvetlíme si, ako obliekať novorodencov a staršie deti do šatky či nosiča na jeseň a v zime (s ohľadom na  to, či nosíte na oblečení alebo pod ním) a ako na to, aby bolo nosenie bezpečné, aj keď sneží alebo mrzne.

Vysvetlíme si tiež, prečo sa oplatí investovať do kvalitných vecí, ktoré vám dokážu zjednodušiť život.

V prvom rade ale chceme vysvetliť, prečo si myslíme, že by sa bábätká do pol roka mali nosiť pod vašim oblečením, a nie na ňom.

Termoregulácia – prirodzené vyrovnávanie tepelných strát – je u novorodencov a malých detí limitovaná (aj) tým, že sa málo hýbu a ich potné žľazy sú aktívne len na cca 25 % z ich celkovej kapacity. Hlavným zdrojom tepla je pre ne hnedé tukové tkanivo (BAT – brown adipose tissue), ktoré sa aktivuje vtedy, keď organizmus potrebuje extra dávku tepla. Tento proces, zvaný tiež termogenéza, môže spustiť aj kŕmenie – čo v praxi znamená, že ak je dieťaťu zima, bude sa chcieť nakŕmiť, aby si uchovalo energiu a zahrialo sa.

Najmä pre dojčené bábätká je v tomto prípade veľmi dôležité, aby boli čo najbližšie k zdroju mlieka a mohli sa dojčiť na požiadanie – toto najjednoduchšie dosiahneme vtedy, keď dieťa nosíme pod mikinou (bundou) a nie na nej.

Ďalší dôvod, prečo je lepšie nosiť malé deti pod spoločným oblečením je ten, že naše telo poskytuje prirodzenú termoreguláciu aj pre dieťa – ale tento proces funguje dobre len vtedy, keď je medzi dieťaťom a rodičom čo najmenej vrstiev oblečenia. A ak chcete malé bábätko dobre podsadiť do nosiča alebo šatky a celkovo mu zabezpečiť tú správnu ergonomickú polohu, vrstvy oblečenia vám v tom môžu brániť a pre dieťa by takéto nosenie mohlo byť nekomfortné.

Nosenie na jar a jeseň


Diobo

Na trhu existuje veľké množstvo mikín špeciálne ušitých tak, aby ste pod nimi mohli nosiť bábätko. Niektoré majú odnímateľné vsadky, ktoré si odzipsujete, keď práve nenosíte dieťa, niektoré sú určené iba na predné nosenie a niektoré aj na chrbtové. Väčšina z nich vám poslúži aj počas tehotenstva, sú teda naozaj univerzálne využiteľné.

Naše Smart Hoodies sme dizajnovali tak, aby žiadnu odnímateľnú vsadku mať nemuseli – takto nehrozí, že by ste si ju niekde zabudli. Majú dva rady zipsov a pri nosení dieťatka si mikinu jednoducho zapnete na druhý zips. Je možné ju nosiť aj počas tehotenstva, s dieťatkom vpredu aj na chrbte, a samozrejme, výborne vám poslúži aj keď už nebudete mať koho nosiť – jej dizajn je nadčasový a lichotí postave. Látku na naše mikiny nám na mieru vyrába spoločnosť Pontetorto®️, ktorá je lídrom a priekopníkom vo výrobe funkčných a udržateľných materiálov. Mikiny vyrábame z dvoch rôznych materiálov – pri Smart Hoodie 01 je to Tecnowool® s prímesou vlny merino a pri Smart Hoodie 02 je to funkčný Tecnostretch®.

Práve na jar a jeseň je vhodná naša Smart Hoodie 02 z Tecnostretch®. Jeho unikátnosť spočíva v tom, že vonkajšia strana je hladká, čo zaručuje zaujímavý vzhľad a odolnosť voči žmolkovaniu a oderu. Vnútorná strana s mriežkovou štruktúrou zase zabezpečuje lepšie termoizolačné vlastnosti. Je ľahká, hreje, dýcha, odvádza vlhkosť a rýchlo schne. Vďaka obsahu elastanu sa pekne prispôsobí postave aj bábätku a nebude vás obmedzovať v pohybe.

Ďalšou možnosťou sú nosičské kapsy, ktoré prehodíte cez dieťatko. Je to univerzálne riešenie najmä pre rodičov, ktorí si môžu striedať jednu kapsu, prípadne nechcú investovať peniaze do nosičského oblečenia. Kapsu na nosenie jednoducho prehodíte cez dieťatko a môžete ju používať aj pri nosení na chrbte.
 
DSC_1025

Naša nosičská kapsa sa vďaka sťahovacím gumičkám prispôsobí veľkosti dieťatka a hladko nastaviteľné popruhy, ktoré poznáte z našich nosičov, pomáhajú s prispôsobením postave rodiča. Nosičská kapsa Sestrice je vyrobená z prvotriedneho softshellu od výrobcu Pontetorto®, aby odolala vetru aj vode (vodný stĺpec 10 000 mm, priedušnosť 8 000 g/m2/24 hod). Kapsa má vo vnútri odopínateľnú vložku z hrejivého ovčieho rúna, ktoré dieťatko zahreje aj v najchladnejšom počasí a zároveň sa pre vás kapsa stane kúskom využiteľným od jesene až do jari. V prechodnom období ju využijete bez vložky, v zime pripnete extra teplú vlnenú vrstvu. Kapsa má i šikovnú kapucňu pre dieťatko a praktické vrecko pre rodiča.

Nosenie v zime


Diobo

Aj keď sneží alebo mrzne, neznamená to, že teraz musíte ostať s bábätkom doma. Pobyt na čerstvom vzduchu prospeje všetkým:) Nosenie získava extra výhodu najmä v čase, keď čerstvo nasneží a pretláčanie kočíka neodhrabanými chodníkmi alebo nahrnutými kopami snehu pripomína viac olympijskú disciplínu, než príjemnú prechádzku.

Aby bolo nosenie aj v tomto prípade bezpečné, stačí dodržiavať pár jednoduchých zásad. Samozrejmosťou je bezpečná obuv, tak chvíľu zabudnite na podpätky a zamerajte sa na pohodlie, praktickosť a bezpečnosť pri chôdzi. Aby ste čo najviac eliminovali prípadné riziko pádu následkom pošmyknutia na zľadovatenom chodníku, je skvelé zaobstarať si protišmykové návleky, ľudovo zvané „nesmeky.“

Alfa a omega je neponáhľať sa! Radšej choďte z domu skôr a pomaly, ako potom riskovať pád. Bezpečnosť je v tomto prípade naozaj na prvom mieste, o to viac, že na sebe nosíte to najvzácnejšie, čo máte – vaše dieťa. Taktiež je veľmi dôležité nemať ruky vo vreckách, aby ste v prípade pádu mohli okamžite zareagovať a stlmiť pád rukami.
Ponuka špeciálnych nosičských zimných búnd je rovnako široká, ako pri mikinách.

Našu softshellovú bundu sme dizajnovali tak, aby strihovo doplnila vašu Smart Hoodie. Rovnako ako pri Hoodie, nemusíte myslieť na to, aby vsadka neostala doma, pretože žiadnu nemá. Bunda má dva rady zipsov a pri nosení s dieťatkom (prípadne v tehotenstve) si ju jednoducho zapnete na druhý zips. Minimalistický strih z nej robí univerzálny športový i mestský elegantný kúsok. Tak ako pri nosičskej kapse, aj pri tejto bunde sme využili prvotriedny softshell talianskej výroby, ktorý odolá vode aj vetru. Pre vašu bezpečnosť je doplnená o reflexné prvky. Umožňuje nosenie vpredu i na chrbte.

Naša merinová mikina Smart Hoodie 01 je vhodná pre chladnejšie jesenné a zimné dni. Tecnowool, z ktorého je ušitá, kombinuje to najlepšie z oboch funkčných zložiek. Z vnútornej strany je jemný Tecnopile fleece, ktorý odvádza vlhkosť a zvonku vlna merino, ktorá ju odparuje do vzduchu a poskytuje tie najlepšie termoregulačné vlastnosti. Tento materiál nie je nepremokavý, preto pri daždi, snehu alebo silnom vetre odporúčame mikinu doplniť sofsthellovou bundou. Rovnako ako Smart Hoodie 02 je aj táto mikina veľmi variabilná – môžete ju nosiť v tehotenstve, s dieťatkom, aj bez.

Ako obliecť seba a dieťa?


Woollies

V prípade, že nosíte dieťa pod mikinou, myslite na to, že šatka alebo nosič je ako ďalšia vrstva oblečenia – a s dieťatkom sa navzájom hrejete, takže ho naozaj netreba obliekať veľa. Aj tu platí, že vy si svoje dieťa poznáte najlepšie – ale zároveň myslite na to, že menej je viac.

V takomto prípade je praktické zatepliť najmä časti tela, ktoré trčia dieťaťu von z nosiacej pomôcky – nožičky a hlavu s krkom. Na nožičky môžete použiť návleky (link). Na spodok nožičiek stačia teplé ponožky a zateplené capačky (v prípade väčšej zimy). Na hlavičku sa nám najviac osvedčila kukla (chráni krk aj hlavičku zároveň), ale rovnako dobre poslúži aj čiapka a nákrčník. Pri malých deťoch sa vyvarujte šálov a šatiek (aj na svojom krku) kvôli riziku udusenia.

Ak nosíte dieťatko na svojom oblečení, oblečte ho ako seba a nakoľko sa nehýbe, dajte mu o jednu vrstvu navyše. Túto dodatočnú vrstvu môžete praktickejšie nahradiť už spomínanou nosičskou kapsou.

Dobrou alternatívou na oblečenie pre dieťa sú vlnené overaly, ktoré sú flexibilné a príjemné a dieťatko sa v nich dá dobre podsadiť. Veľmi dobré skúsenosti máme s funkčným oblečením – či už je to merino, moira, tencel, modal – udržia vás aj dieťatko v tepelnom komforte a aj keď je počiatočná investícia do nich vyššia, často sú rastúce a tak vydržia aj dve sezóny. Niekedy sa do nich človek zamiluje natoľko, že iné už na seba nedá.


Ako obliecť seba? Ak dojčíte, veľmi praktické sú tričká na dojčenie, ktoré vám zakryjú dekolt a zároveň umožnia ľahký prístup k mliečku. Nákrčník, ktorý dávame k našim mikinám Smart Hoodie, vám zakryje krk aj dekolt a dieťatko si naň môže bezpečne a pohodlne zložiť hlávku.

Tipy na záver

Vrstvenie je váš kamarát:) Vždy je lepšie mať na sebe niekoľko tenších vrstiev, z ktorých môžete postupne uberať, ak zistíte, že ste to s oblečením prehnali. Oceníte to najmä pri malých deťoch, ak prechádzate z interiéru do exteriéru (napríklad cestujete MHD).

Kontrola správnosti – dieťa je v tepelnej pohode vtedy, keď má teplý a suchý zátylok. Ak je studený, treba vrstvu naviac, ak je mokrý, treba ubrať.
Pre chodiace deti máme tip – aby ste pri nosení chodca neboli mokrí či zablatení od topánok, odporúčame brať pre nich so sebou aj návleky na nohy.
Na občasné poponášanie už chodiacich detí je tiež výborný Ring Sling, do ktorého viete dieťa nasunúť zvrchu.

Ak vás ešte čokoľvek zaujíma o nosení v chladnom počasí, dajte nám vedieť mailom alebo cez Messenger či Instagram.

(Za ilustračné fotky ďakujeme Diobo a Woollies ❤️)