Detský plač: Prečo dieťa pri nosení plače?

FB

Detský plač je vyvolaný z rôznych dôvodov.  To, že plačú alebo sa vzpierajú pri ukladaní do nosiča alebo šatky, nemusí hneď znamenať, že je problémom práve nosiaca pomôcka. Môže ich čokoľvek bolieť alebo sú práve v nepohode.

Detičky sú na nosenie „zvyknuté“ už od nosenia v brušku. Základom nosenia je kontakt, ktorý vyžadujú a potrebujú. Nosiče a šatky sú len pomôcky pre zabezpečenie bezprostredného kontaktu pri vykonávaní akejkoľvek činnosti bežného života.

Skúste sledovať signály, kedy dieťatko zaplače a dá tak najavo, že sa mu niečo nepáči. Dôvodov môže byť totiž viac:

Keď plače už pri vkladaní do nosiča/šatky

 • Silné dotiahnutie. Niektoré detičky potrebujú byť utiahnuté akoby viac, iné menej. Skúste doťahovať pomaly, sledujte reakcie dieťatka a podľa jeho potrieb dotiahnite celú šatku.
 • Tiež môže závisieť od „fázy“, v ktorej dieťatko do šatky dávate. Môže byť príliš unavené alebo chce vykonávať inú činnosť – napr. vylučovať, dojčiť sa a pod. Dojčenie mu môžete ponúknuť aj v šatke na upokojenie. Deti, ktoré sú nosené bezprostredne po narodení, zvykne vloženie do nosiacej pomôcky naopak upokojiť behom niekoľkých sekúnd.
 • Deti, ktoré nie sú nosené bezprostredne po narodení, ale napr. po pár mesiacoch, sa môžu vzpierať, lebo nevedia, čo sa s nimi deje. Netušia, že sa ich snažíte dať do polohy, ktorú už poznajú a upokojovala ich 9 mesiacov. Potrebujú si to akoby znova zažiť a zapamätať.
 • Niektoré preferujú viac šatku, iné nosič. Niekedy pomôže zmeniť nosiacu pomôcku a dieťa zázrakom prestane plakať. Nosiče zvyknú mať nastavenú pevnú šírku látky/šatkoviny medzi nožičkami a tá im bráni v ich prirodzenej schopnosti rozkročenia (väčšinou sa to týka menších bábätiek, preto sa do cca 3 mesiacov odporúča skôr nosenie v šatke) – s výnimkou nastaviteľných nosičov. Šatku dokážete pre potreby dieťaťa nastaviť dokonale, no niekedy mu môže naopak vyhovovať práve nosič.
 • Potrebujú vidieť. Detičky, ktoré už sú väčšie a zvedavejšie (môžete to badať už aj pri trojmesačnom dieťatku), nechcú byť v polohe vpredu, keď sú v bdelom stave, ale sledovať okolie. Nespokojnosť môžu prejavovať buď pri vkladaní no nosiča/šatky alebo aj po pár minútach v nej. Odporúčame nosenie na boku alebo na chrbte.
 • Netrpezlivosť. Pri menších bábätkách je to väčšinou netrpezlivosť, aby čím skôr dostali materské mlieko. Odporúčame už pri uväzovaní ponúknuť prsník. Väčším sa nechce prečkať „nekonečná doba“ viazania. Vtedy je lepšie voliť nosiacu pomôcku, ktorú máte upevnenú čo najrýchlejšie (plne prackový nosič, Ring Sling).
 • Blízkosť matky a stimulácia sania. Blízkosť matky stimuluje potrebu sania. Preto sa nosenie odporúča aj pri dojčiacich štrajkoch. Odporúčame, ako v predošlom prípade – už pri viazaní ponúknuť prsník.

Ponúknutie prsníka hneď na začiatku viazania znižuje stres dieťatka a vy ešte lepšie rozoznáte jeho signály a dokážete sa im prispôsobiť.

Tiež je veľmi účinné uložiť dieťatko do nosiacej pomôcky najlepšie, ako sa len dá v danom momente (bez ohľadu na to, či je v správnej polohe alebo nie – keď ho máte na rukách a vzpiera sa, tiež nie je v ideálnej polohe) a ísť sa prejsť hneď na vzduch, na balkón, kamkoľvek, hlavne zmeniť prostredie. Čerstvý vzduch, pohyb, kolísanie, poskakovanie, monotónnosť či dojčenie v nosiči veľmi pomáhajú. Akonáhle sa dieťatko upokojí a uvoľní, môžete ho presunúť do „správnej“ polohy v nosiči/šatke.

Ak ste začiatočníčka, určite využite tieto metódy hneď pri nácvikoch viazania. Odbúra to aj váš prvotný stres z techniky viazania. Detský plač stimuluje aj váš stresový hormón a nie ste schopná sústrediť sa na viazanie aj sledovanie signálov, kým sa vám tieto činnosti plne zautomatizujú.

satka pre novorodenca sestrice herbs mint eshop 2

Keď plače až po pár minútach nosenia

Do šatky ste vložili a uviazali šťastné dieťatko, no po pár minútach prejaví nepokoj. Alebo dokonca zaspí a zobudí sa s veľkým plačom. Môže to mať na svedomí viacero dôvodov:
 • Mohlo byť v istej hladine spánku, niečo ho z nej vytrhlo a zľaklo sa. Potrebuje sa opäť upokojiť. Prsník, kolísanie, spievanie.
 • Zlý sen, spracúvanie podnetov. Prsník, kolísanie, spievanie.
 • Náhly pocit nepohodlia týkajúci sa vyprázdňovania, nadúvania, spracúvania potravy/materského mlieka žalúdkom a následného odgrgnutia. Poloha, v ktorej je, ho môže v tom moment tlačiť. Skúste dieťatko len rukami nadvihnúť v nosiacej pomôcke. Ak sa stav nezlepší, prípadne nenastane uvoľnenie (v podobe vyprázdnenia, odgrgnutia, uvoľnenia vetrov) a dieťa nechce prijať ani prsník na upokojenie, vyberte ho z nosiacej pomôcky úplne. V tomto moment sa väčšinou príčina ukáže. Niektoré detičky totiž plačú, keď potrebujú vykonať potrebu a sú na matke, lebo ju nechcú vykonať na ňu (viac sa môžete dozvedieť pod heslom BKM – bezplienková komunikačná metóda). Keď sa dieťatku dostaví úľava, nebojte sa a vráťte ho naspäť do nosiča/šatky.
 • Zmeny teploty. Dieťatku môže byť v šatke príliš teplo alebo zima. V prvom prípade odporúčame zvoliť priedušnejšiu šatku, vyskúšať priedušnejší úväz (klokan, jednoduchý kríž, dvojitý kríž, Ring Sling, na chrbát batoh, dvojitý kríž; v zásade jednovrstvové úväzy, v ktorých dieťatko neobopína z bokov šatkovina) alebo použiť nosič, ktorý pomáha prúdeniu vzduchu zo strán. V druhom prípade dieťa prikryť ďalšou vrstvou teplého oblečenia – nosiaca bunda, nosiaca mikina, nosiaca kapsa.
Dôvodov môže byt skutočne neúrekom. Bude na vás odsledovať, čoho konkrétne sa ktorý týka. Nemusí mať totiž ani každý jeden rovnakú príčinu. Raz ho mohli oziabať nôžky, druhýkrát sa môže zľaknúť, tretíkrát potrebuje vykonať potrebu atď… môže to byť, samozrejme, ale aj niečo úplne iné.

Silný neutíchajúci plač nielen v nosiacej pomôcke je následne potrebné riešiť inak, pretože jeho spúšťač môže pochádzať už z prenatálneho obdobia. O psychológii plaču dieťatka sa môžete dočítať napr. v knihe od Naomi Aldort Vychovávame deti a rastieme s nimi. Týka sa ako novorodencov, dojčiat, tak aj starších detičiek.

Nosenie, podobne ako dojčenie, je pre deti to najprirodzenejšie a najznámejšie, no zvyknú s tým mávať problém. Pri dostatočnej pomoci sa „tento problém“ dokáže buď okamžite alebo časom odstrániť.

No Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *