Nosenie detí vo vertikálnej polohe

Dieťa v ergonomickom nosiči Sestrice

Nosenie detí je veľmi dôležitá činnosť v rámci ich vývoja. V rôznych textoch sa môžete stretnúť s viacerými pojmami, ktoré buď viac definujú tvar alebo zmysel nosenia detí vo vertikálnej polohe – vertikálna, zvislá, fyziologická, embryonálna alebo abdukčno-flekčná poloha. Všetky majú svoj význam. Vertikálna a zvislá hovoria o smere umiestnenia dieťatka. Fyziologická a embryonálna o tom, ako bolo dieťa uložené v maternici, a teda, že by sa v tomto vývoji malo pokračovať, aj keď v nej už nie je. Termín abdukčno-flekčná poukazuje na rozloženie nožičiek v nosiacej pomôcke.

Všetky tieto definície a významy smerujú k tomu, že je prirodzené pokračovať vo vývoji, ktorý už kdesi (v tomto prípade v maternici) započal a nenarúšať ho manuálne (vystieraním, narovnávaním).

Poďme sa pozrieť na tri základné časti tela, pri ktorých sa vedú sporné debaty v rámci používania vertikálnej polohy:

Zaguľatený chrbát a deformovanie krčnej chrbtice

Novorodenec má prirodzene tvar chrbtice zahnutý do písmena C, tzv. kyfóza. Kým sa mu vyformuje do žiadaného tvaru S, trvá to približne rok.

  • Prvé prehnutie prichádza pri spevnení krčného svalstva (keď už dokáže udržať hlavičku).

  • Druhé pri spevnení hrudného svalstva (keď si dokáže sadnúť).

  • Tretie, finálne, pri spevnení bedrového svalstva (keď sa už dokáže samo postaviť).
126 sestrice detska chrbtica 1 2 sk
125 sestrice detska chrbtica 3 4 sk

Tak, ako by sme nemali nútiť dieťa do týchto vývojových krokov, nemali by sme mu ani narovnávať chrbticu neustálym polohovaním na tvrdú podložku. Chrbtica sa sama prispôsobí danému vývojovému štádiu.

Ponúkame aj vyjadrenie odborníka prof. MUDr. Velemínskeho, ktorý vo svojej knihe Dieťa – 3×333 otázok pre detského lekára píše:
„V maternici plávalo dieťa vo vode, stavce boli zaguľatené a nie stláčané. Podmienka „beztiaže“ už ale nie je splnená. Tomuto nebezpečenstvu sa dá predísť, keď použijete šatku na nosenie, ktorá svojou napätou látkou pôsobí ako podpora držania tela dieťaťa, takže sa tak zabráni namáhaniu stavcov. Najčastejší argument proti noseniu novorodencov je obava, že by sa mohla poškodiť chrbtica dieťaťa. Všetci ľudia, ktorí ale dnes sedia s poškodenou chrbticou u ortopédov, ležali s veľkou pravdepodobnosťou ako bábätká, ako sa patrilo, na chrbte. Novorodenci, ktorých matky nosia v šatke, sa vyvíjajú lepšie, než deti, ktoré strávia väčšinu času v detskej postieľke.“

Nosenie tento prirodzený proces podporuje zo všetkého najviac. Základom šatky aj ergonomického nosiča je guľatý chrbátik. V neskoršom veku si ho deti automaticky vystierajú.

Jediné vertikálne nosenie, ktoré je ako pre chrbticu dieťaťa, tak aj nosiaceho nezdravé, je nosenie v tzv. klokanke. Rozdiel môžete nájsť v týchto troch hlavných znakoch:

  • nôžky dieťatku z nich visia (je tak porušená embryonálna poloha, neexistuje podsadenie a látka medzi nožičkami tlačí na genitálie)
  • chrbtovú opierku majú pevnú (nie je možné dosiahnuť prirodzené zaoblenie chrbátika, čo núti dieťa držať nepripravené telíčko vzpriamene, a tým pádom aj ťažká hlávka tlačí na chrbticu)
  • ponúkajú možnosť nosiť dieťa otočené tvárou od nosiaceho
V prvých dvoch prípadoch sú porušené základy ergonómie a v treťom už aj psychologické hľadisko. Dieťa sa totiž môže veľmi rýchlo presýtiť podnetmi a nemá možnosť skryť sa do bezpečia hrude rodiča. Mnohé z klokaniek navyše ničia aj chrbát nosiaceho, keďže váha dieťatka v nich nie je dostatočne rozložená.
 

Bedrové kĺby

Dieťa sa rodí s pokrčenými a naširoko roztiahnutými nožičkami, ktoré by sa opäť nemali nasilu naťahovať a spájať. Kedysi sa pre zdravý vývoj detských kĺbikov používali aj tzv. poštolky, ktoré sa deťom viazali na plienky, aby im držali nožičky dostatočne ďaleko od seba. Dnes namiesto poštoliek môžete použiť šatku a mať tak istotu, že nožičky vášho dieťaťa sú neustále stimulované k zdravému vývoju.

Ideálne formovanie nožičiek, resp. bedrových kĺbikov (ktorých správny vývin sa do jedného roku života dieťaťa kontroluje) nastáva vtedy, keď sú:

  • nohy dieťaťa pritiahnuté k telu v uhle cca 100 stupňov
  • a zároveň roztiahnuté do šírky v uhle cca 40 stupňov – abdukčno-flekčná poloha

Túto teóriu si môžete na svojom novorodeniatku aj sami otestovať – ak ho zdvihnete, zaujme ju samo. Pozor, neplatí to pri starších deťoch. Reflexy sa časom vytrácajú.

Správna poloha nožičiek

131 dobre klby

Nesprávna poloha nožičiek

120 zle klby

No Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *