Nosenie tvárou dopredu – áno či nie?

Občas sa nás pýtate, či je v našich nosičoch možné nosiť dieťatko tvárou von. 
Naše nosiče podporujú ergonomické nosenie, kedy je dieťatko tvárou k nosiacej osobe. V tejto polohe môže mať zaoblený chrbátik, jeho váha je rozložená na veľkej ploche (od jedného kolienka po druhé). 

Ergonomická poloha dieťatka v nosiči Sestrice

Má to veľa  výhod pre zdravie a vývoj bábätka. Zvedavé bábätká si vedia otočiť hlávku za podnetom a naopak, keď je podnetov veľa, vedia sa schovať k nosiacej osobe, prípadne zaspať.

Čo sa deje pri neergonomickom nosení, keď je dieťatko chrbtom k rodičovi?

Chrbtica dieťatka sa vystiera a stavce sú neprimerane namáhané, hlavička tlačí na chrbticu, ktorá je neprirodzene zaťažovaná vertikalizovaním. Pri takomto nosení dieťatko nie je podsadené, nôžky visia smerom dolu, sú namáhané bedrové kĺbiky a váha dieťatka tlačí priamo na jeho rozkrok.

Pri tejto polohe vám chýba vizuálny kontakt s bábätkom – nedokážete teda adekvátne reagovať na jeho pocity a potreby. 

Dieťa v ergonomickom nosiči Sestrice

Dieťatko si ešte nevie samo regulovať množstvo podnetov, ktoré sa k nemu týmto spôsobom nekontrolovateľne dostávajú – môže dochádzať k prestimulovanosti a preťaženiu nervovej sústavy bábätka. 

Táto poloha je zároveň veľmi nepohodlná aj pre nosiaceho človeka – posúva ťažisko dieťatka ďalej do priestoru, váha je nerovnomerne rozložená a nosiaca osoba to často kompenzuje tým, že sa zakláňa dozadu.

V našich nosičoch sa nedá nosiť tvárou dopredu – takéto nosenie nespĺňa podmienky ergonomického nosenia.

Keď máte pocit, že je vaše dieťatko zvedavé a chce viac vidieť, môžete skúsiť viacero vecí.

Skráťte chrbtovú opierku na výšku, aby vedelo voľne otáčať hlavičkou a obracať sa za podnetmi. Ak je dieťatko dostatočne spevnené, môžete ju skrátiť tak, aby si vedelo vybrať von ruky. Pomôžete mu aj tým, že sa budete otáčať za vecami, ktoré ho zaujali a chce ich lepšie vidieť. 

Dieťatko v nosiči pozerá ponad rameno matky

V prípade, že už je dostatočne pevné a vy si trúfate, môžete ho presunúť na chrbát, to mu poskytne pohľad na veci z novej perspektívy:

 

Veľmi obľúbeným riešením zvedavého obdobia je aj ring sling, v ktorom viete nosiť dieťatko na boku:

Je teda mnoho spôsobov, ako nosiť pohodlne a ergonomicky aj v prípade, že je vaše dieťatko zvedavé a chce „viac vidieť“. A nezabúdajte, tak ako pri všetkom, aj toto je len obdobie 😉

No Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *