Benefity nosenia, regulácia a predchádzanie kolikám

Nosenie a kontakt má pre dieťa nielen terapeutický, ale aj psychomotorický vplyv a deje sa počas neho veľmi veľa. Napríklad sa stabilizujú, teda regulujú fyziologické procesy v tele bábätka:

  • termoregulácia 
  • tep srdca 
  • dýchanie (lepšia saturácia kyslíkom, vyšší podiel kyslíka v krvi) 
  • úspešnejší začiatok dojčenia 
  • efektívnejšie trávenie a priberanie na váhe 
  • viac času stráveného v hlbokom spánku, ktorý je dôležitý pre pre rozvoj mozgu 
  • pokojnejšie prebúdzanie 
  • menej stresových hormónov v krvnom obehu, uvoľňovanie oxytocínu. 
Nosenie dieťatka v šatke

Abdukčno-flexná poloha (kolienka vyššie ako zadoček, nožičky vytvárajú písmeno M, chrbátik je zaguľatený a pripomína písmeno C) zabezpečuje správny vývin bedrových kĺbov a chrbtice. Mnohí svetoví ortopédi a ich výskumy nosenie v šatke odporúčajú ako prevenciu problémov s bedrovými kĺbmi.

Pohybom nosiaceho sú stimulované všetky receptory kože dieťaťa a neustále sa pri ňom dráždi vestibulárny aparát (mozgové centrum zodpovedné za rovnováhu). To vyvoláva u detí tzv. vestibulárnu slasť (pocit bezpečia a pokoja) a stimuluje rozvoj motoriky a vedie k vyspelejším spánkovým cyklom.

Vestibulárna stimulácia dokáže znížiť stres, bolesť, depresiu, zlepšiť spánok, normalizovať srdcový tep aj krvný tlak a zlepšuje kognitívne schopnosti.

Blízkosťou a dotykom počas nosenia uvoľňujeme do tela celý rad hormónov, vrátane hormónu lásky – oxytocínu.

Dotyk zvyšuje level dopamínu a sérotonínu v tele a tým priamo znižuje napätie, stres, bolesť a stimuluje mozog k uvoľňovaniu endorfínov (hormónov šťastia).

Teplo nosiaceho a jeho pohyby zároveň stimulujú svalstvo dieťatka, Fyzioterapeutka Mgr. Edita Vlkovičová sa kedysi vyjadrila, že nosenie je vlastne jediná aktivita, kedy je dieťa aktívne aj napriek tomu, že nič nerobí.

Spokojné bábätko v nosiči

Dokáže nosenie predchádzať kolikám?

Vedeli ste napríklad že v kultúrach, kde je nosenie dieťatka na tele dospelého normou, nič také ako naše bežné „dojčenské koliky“ nepoznajú? 

Nosenie dieťatka na chrbte

Dieťatko je na vašom tele dokonale zregulované, t.j. všetky jeho životné funkcie sa nachádzajú v optimálnej norme – dýchanie, srdcový tep, teplota tela. 

Obom sa vám pri kontakte uvoľňuje do tela oxytocín, nosenie vo vertikálnej polohe pomáha zmierňovať reflux a je prirodzenou masážou bruška. 

Nedostatok kontaktu v priebehu dňa môže viesť k disregulácii životných funkcií bábätka, hromadeniu stresu (čo sa následne môže – a nemusí – prejaviť aj plynatosťou, nadúvaním a bolesťami bruška).

Toto všetko môže večer (najmä pred spaním) vyústiť do dlhotrvajúceho, neutíšiteľného plaču bábätka. 

Intenzívnym kontaktom (aj, ale nielen) počas nosenia dieťatka v priebehu dňa viete do veľkej miery napĺňať základné potreby a reguláciu jeho životných funkcií, a tým predchádzať prestimulácií a nadmernému plaču vo večerných hodinách. 

Novorodenec v nosiči

Niekedy dieťatko plače, nech urobíme čokoľvek a snažíme sa akokoľvek – neznamená to, že ste zlý rodič. Aj my dospelí máme dni, kedy sami vlastne nevieme, čo nám je, ale cítime sa zle.  Dôležité je vtedy byť s dieťatkom a byť tam preň, aby malo možnosť vyplakať sa v náručí niekoho, komu dôveruje najviac na celom svete.

Nosenie však vie byť oveľa viac, než len pomoc pri dojčenských „kolikách“. Všetkým zúčastneným poskytuje fyzické, emocionálne a sociálne výhody skrz napĺňanie potrieb rodičov, opatrovateľov aj detí.

No Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *