Sestrice Slncia Merino & Silk Blue Dusk (Recenzia)

19.10.2015
Recenzia od Eleonóry Kanasovej - poradkyne nosenia a autorky prvých ručne tkaných Slovenských šatiek ELKA.

Zloženie šatky: 68 % česaná bavlna, 22 % merino vlna, 10 % hodváb

Značku Sestrice v slovenských končinách veľmi netreba predstavovať, pretože ju každý dobre pozná a nejeden človek už zatúžil po slniečkach alebo kohútikoch práve tejto značky.

Doteraz sme sa u nich stretli so šatkami hlavne bavlnenými a prípadne s prímesou ľanu. Tentoraz však prichádza šatka, ktorá má v sebe prímesi rovno dve. Merino i hodváb. A aby to bolo ešte neobvyklejšie, aj šatka samotná je gradovaná farebne, čo veľmi oku lahodí. V podstate sa dá povedať, že môžete viazať podľa nálady. Niekedy tmavšou stranou vyššie, inokedy jemnejšou modrou. 

Ale poďme sa pozrieť na viazacie vlastnosti samotnej šatky. Tentoraz na mňa prekvapenie skutočné nečakalo, skôr sa dá povedať, že šatka splnila úplne presne tie očakávania, ktoré som do nej vkladala. Áno, je mäkká, príjemná, s jej zanášaním rozhodne nebudete mat veľa roboty.

Na pohmat je skutočne mäkkulinká a hebká, avšak pozor, ak máte alergiu na vlnu alebo ste na ňu proste veľmi citlivý, kúpu by som vopred naozaj zvážila. Pre tých, ktorí s vlnou nemajú problém, bude však táto šatka hebkým a príjemným pohladením.
 
Blue_dusk
 
Tkanie je husté a tak zistíte, že šatka nemá pravé najmenšiu gramáž. Ale rozhodne nepatrí k žiadnym dekám či hruboškom, naopak, vôbec by som sa nebála ju dať do ruky mamičke aj menšieho dieťatka, hoci nie priam novorodenca, ale menšie deti by sa v tejto šatke iste tiež ponosili veľmi pohodlne.

Na ramenách váhu rozkladala veľmi krásne, nič ma neťahalo, nebolelo, a to ani pri váhe 12 kg+ a niekoľkohodinovom nosení. Viaže sa veľmi ľahučko, sklz šatky je však väčší, nedrhne, nie je problém ju dotiahnuť, avšak treba byť práve kvôli väčšiemu sklzu opäť pozornejší. Taktiež vám vysoko odporúčam pri tejto šatke viazať dvojitý uzol, pretože jednoduchý sa s touto šatkou po chvíľke povoľoval, a tak som aj ja pri tejto šatke viazala vždy uzol úplne klasicky, podľa odporúčania výrobcov, dvojitý. Najviac ma mrzelo, že som sa so šatkou už veľmi nemohla fotiť v krásnom prostredí, keďže na Slovensku už počasie toto neumožňuje a pod bundou čí Mičinou by ste šatku nevideli, a tak tentoraz prikladám iba interiérové fotky.

Počas nosenia mi bolo skutočne nádherne a šatka dostala pomerne dosť zabrať, keďže deti mám choré, a tak šatky rozhodne nezaháľajú. Pochváliť sa dá aj to, že sa šatka nekrčí priveľmi, po väčšinu času ju budete musieť po nosení uhladiť rukou, ale žehliť postačí aj raz za čas, rozhodne nevyžaduje každodenné žehlenie.

Vlna i hodváb sú veľmi dobré na leto i zimu a pre mňa sa stala táto šatka niečím, v čom by som naozaj bez najmenších problémov ponosila dieťatko celoročne. Šatka má dobrú a zlú stranu. Možno sa podivíte prečo, veď vzor nie je "hore nohami" na druhej strane. Hodváb sa však odporúča žehliť z rubovej strany.

Šatka má šírku rovných 70 cm, čo mňa osobne veľmi potešilo, je to taká príjemná klasika, nie príliš široká, nie príliš úzka, taký zlatý stred. Ak som správne vypočítala gramáž, tak by to malo byť okolo 345 g/m2? Nuž áno, šatka je v ruke ťažká, ale skutočne sa nezľaknite, viaže sa naozaj dobre a vôbec sa nejedná ovšatku, ktorú by ste mali problém zvládnuť.
Osobne nie som citlivá na vlnu a šatku som viac ráz prikladala aj k tvári bez akýchkoľvek nepríjemných či škrabavých pocitov. Túto šatku môžem len a len vrele odporučiť od menších detí až po deti veľké, ktoré si odnosíte tiež veľmi komfortne.
 
blue_dusk2
 
S prianím slnečných dní, nech sa na váš vaše slniečka vždy usmievajú... sa lúčim, a čítame sa nabudúce.