Roosters Silk Edition (Recenzia)

11.11.2015
Recenzia od Kataríny Gibalovej

Značku Sestrice už netreba na našom trhu veľmi predstavovať. (Nosí v nej už aj Dúhovka, tak už ju poznajú všetci, nie?! ) Sestrám, ktoré sa rozhodli ponúknuť nám, noseniachtivým, vyskúšať ich vlastnú predstavu šatiek sa to podľa môjho názoru darí viac, než dobre. A tak som sa teda nesmierne potešila možnosti „na vlastný chrbát a deti“, vlastne deťoch (13 mesačný 12 kg vážiaci syn a 3 a pol ročná, 16 kg vážiaca dcéra), otestovať ich hodvábnych „kohútikov“. A dojem? Aj keď kohútov, tých susediných, čo nás budia ešte za tmy, vôbec nemusím lebo máme veľmi neharmonický vzťah, tieto, od Slávky a Barbory, to poňali úplne inak! Od prvého momentu som zo všetkých 3 variantov bola nadšená!
Teda šatky sme skúšali 3, a aj keď gramážou boli takmer rovnaké, vlastnosti nití sa líšia aj od farby k farbe, a preto sa našli medzi nimi aj nejaké odlišnosti.

DSC_0824-2
 
Prímesové šatky mám rada, pretože aj keď môžu vyžadovať o čosi zložitejšiu údržbu oproti čistej bavlne, ponúkajú zasa iné možnosti ako šatky len čisto bavlnené. 

Všetky 3 šatky boli s prímesou buretového hodvábu, v pomere 46 % ku 54 % bavlny.
Každá z troch šatiek bola už vypraná a vyžehlená, takže neviem úplne posúdiť, aké boli v celkom surovom stave, ale keďže deti zvyčajne nosíme až po opraní šatiek, nie je to také dôležité. Udávaná gramáž pred opraním je okolo 250 g, výsledná pri zelených a melírových kohútikoch vyše 280 a pri prírodných 274 g. Každá z nich k vám príde zabalená v peknej plátennej taštičke. Ohlasy boli tak pol na pol, buď ľudia okolo nás preferovali farebnosť zelenej, alebo takú čistotu a slávnostnosť prírodných. 
Teda hodvábna prímes v šatkách nielenže zvýšila ich nosnosť, keď napriek tejto nedekovitej gramáži pohodlne pomohla odniesť 16 kg, ale myslím si, že vďaka termoregulačným vlastnostiam hodvábu sú to šatky s využitím počas celého roka. Dieťa napriek tomu, že bolo naobliekané na von, sa nespotilo, ja som mala pocit, že sa ani cestou do kopca nepotím až tak veľmi, mohla som syna bez obáv zložiť, nechať pobehať a zasa naviazať, miesta, ktoré ožužlal uschli rýchlo, keď som ju nechala na sebe len tak prehodenú, mňa na tele príjemne hriala, aj keď fúkal vietor. Hodváb je naozaj skvelý materiál na celoročné nosenie! Čo sa týka štruktúry, bavlnená strana je mäkká a hebká (to pri každej jednej farebnej kombinácii), ta buretová je drsnejšia, uzlíkovejšia, mne celkovo príde taká zemitejšia a veľmi sa mi hodí ku kohútiemu vzoru, celkovo dodáva šatkám akoby charakter, človek ma pocit, že ich už má dlho, a nemusí dávať pozor na nejaké vyťahané nitky čí zatiahnutia; šatka sa správa ako stará kamoška!


jade_2

Najprv sme teda so synom a dcérou testovali kohútov v žiarivej nefritovej zelenej. Prvý dojem v ruke zo šatky, ktorá bola raz opraná a ožehlená, bol príjemný. Vďaka chladivej zelenej farbe mi táto šatka príde taká letná, ale je to len dojem, hodváb sa dá nosiť celoročne. Na počudovanie aj pri svojej gramáži šatka pôsobí tenko a vzdušne. Asi najtenšie a jednoznačne najhladšie zo všetkých troch. Viazala sa od prvej chvíle dobre, nekĺzala a doťahovala sa výborne. A po každom ďalšom naviazaní bola mäkšia a hladšia a príjemnejšia, až som mala pocit, že ju už nosíme aspoň mesiac! Prešla záťažovými testami s oboma deťmi, staršiu som ponosila len tak trochu, do 30 minút, syna som nosila v každej zo šatiek vkuse viac ako 2 hodiny, pri prechádzkach po kopcoch, aj v meste. Teda je vhodná pre všetky váhové kategórie, od malých aj po väčšie deti. Úväz na chrbte bol veľmi pohodlný, držal, nepohol sa ani vtedy, keď sa drobec vehementne snažil dočiahnuť všetky listy na stromoch, obtrhať hrozno či černice a oberať so mnou šípky, a teda vôbec nesedel ako pokojné dieťa, ale bol vždy veľmi akčný. Šatka je pružná tak akurát, neodstávala, neťahala na pleciach ani pri vyššej záťaži a utekaní dolu kopcom Aj vzhľadom ku chladnejšiemu počasiu som preferovala viacvrstvové úväzy, a napriek mojej nemalej konfekčnej veľkosti som so 6tkou uviazala všetko a ešte mi aj pekné konce zostali. Uzol je relatívne malý, dobre drží aj jednoduchý, aj keď vzhľadom k aktívnosti môjho dieťaťa zvyknem viazať dvojitý. Nosiť som šatku skúšala aj na bundu, vzhľadom k počasiu som prestriedala softshellku aj pletené materiály a ocenila som, že sa nekĺzala na hladkom oblečení. Keďže som chcela, aby moje testovanie bolo úplné, šatku som skúsila aj oprať a ožehliť, všetko šlo ľahko, takže údržba tejto hodvábnej šatky sa mi vôbec nezdala extra náročná. Ožehlila som ju rýchlejšie ako niektoré iné čistobavlnené. Teda údržba hodvábu ma istotne od kúpy neodradí!


Natty

Kohútiky v prírodnej farbe sú úžasné. Šatka opäť prešla všetkými záťažovými testami a rôznymi úväzmi a správala sa podobne, ako jej zelená sestra, ale celkovo na mňa pôsobila najmäkšie a veľmi nadýchano. Napriek najnižšej gramáži si 16 kg dcérka poprosila ponosiť sa v nich vpredu a šlo to fajn. Kvôli svojej jemnosti, mäkkosti a aj prírodnej farbe je podľa mňa toto ideálna šatka od novorodenca až po kedy sa dieťa ešte chce nosiť. Bledá farba sa môže zdať nepraktická, najmä pri väčších deťoch, ktoré už chcú ísť hore a dolu, takže tu by som volila kratšiu verziu, ale my sme túto 6 nosili a viazali aj na prechádzkach von a keďže jeseň je suchá, šatka je stále celkom čistá. Viazala sa výborne, nekĺzala ani nedrhla, úväz držal dobre, vzor vďaka hodvábnym nitiam vystupoval aj v jednej farbe krásne plasticky a najmä na slnku bolo kohútikov výborne vidno.

Gray

Kohútiky v sivom melíre sa viazali príjemne, aj keď na začiatku možno trochu ťažšie a preto by som ju odporučila asi nie úplným začiatočníkom, možno nie celkom k novorodencom, kvôli tej trošku drsnejšej strane, ktorá však nesmeruje k bábätku, keďže je to tá svetlá bavlnená strana, tá „správna“ strana, ktorou sa šatka viaže k dieťatku. Aj keď ja rada nosím šatky aj tou akože zlou stranou von. Zapošitie veľmi neriešim, pretože niekedy šatka kombinovaním strán krajšie vynikne. Avšak je to len o pocite a preferencii rodiča, pretože po kratučkom zanášaní šatka je výrazne mäkšia. Mne tá jemná drsnosť vyhovovala, lebo pomáhala držať úväz na mieste. Je veľmi pevná, pre mňa veľmi vhodná na väčšie deti, lebo úväz vďaka štruktúre materiálu držal perfektne. Mám krivú chrbticu a všetko sa mi šmýka dolu z ľavého pleca. Táto šatka vďaka svojej drsnosti nie. Mala som pocit, že som si ju tam prilepila. Voňala mi hodvábom asi najviac, na slnku sa farba mení až na takú striebornú, odniesť sa v nej dá asi každá váha, na oblečení sa nešmýkala a určite našla u nás svoj nový domov!

Ďakujeme Sestriciam za možnosť vyskúšať si toľko hodvábu a za nás hodnotím hodvábne kohútiky ako skvele vydarené a teším sa na ostatné prímesi!