Stala sa vám nehoda?

02.12.2015
Šatky s obsahom kĺzavejších prímesí prinášajú nielen špeciálne vlastnosti, pre ktoré ich obľubujete, ale aj náročnejšiu starostlivosť. Pri určitom spôsobe zaobchádzania so šatkou môže nastať šmýkanie priadzí, ktoré spôsobí vznik vizuálnej vady. Stať sa to ale môže aj pri jemnejších šatkách, ktoré nie sú príliš husto tkané.

Aby sme vám ukázali, ako to vyzerá a čo sa s tým dá robiť, pripravili sme si pár videí:

Keď šatku pri bežnom používaní chytíme pevne do ruky a mykáme s ňou, osnovné nite (modré) zostávajú pekne na svojom mieste.


 
Keď však na šatku vyvinieme tlak len na jednom mieste - bodový tlak je len na pár osnovných nitiach (napríklad pevným zovretím len brušiek prstov) - na osnovné nite pôsobí na tomto mieste veľká sila a pri myknutí sa osnovná modrá priadza posunie po vlneno-hodvábnej priadzi. Táto šmykľavosť je prirodzená vlastnosť tejto priazde a vďaka nej ide doťahovanie šatky ľahšie ako pri čisto bavlnenej šatke v rovnako vysokej gramáži.


 
Posunuté osnovné nitky sa vrátia naspäť, keď látku pošúchame súčasne z oboch strán v protismere voči ich nechcenému posunutiu. Spojíme si ukazovák s palcom na čo najväčšej ploche, medzi prsty chytíme šatku a po pár pohladkaniach šatky sú nitky na svojom pôvodnom mieste.

 
Osnovné nite sa môžu posunúť od seba aj keď chytím susedné priadze a silou ich dám od seba. Rovnakým pohybom palca a ukazováka šatku upravím. Toto sa môže stať napríklad aj vtedy, keď sa šatka omylom zavesí na háčik, zachytí o kľučku dverí alebo pri podobnej nehode.


 
Veríme, že vám tento návod pomôže a uľahčí vám starostlivosť o vaše šatky.