Aká je nosnosť našich šatiek?

01.03.2016
Často sa nás pýtate, aká je nosnosť našich šatiek, a preto sme si pripravili článok, ktorý by to mohol čiastočne vysvetliť.

Určenie nosnosti je veľmi individuálne. Tak, ako niekto vládze ísť na túru s plným batohom náhradného oblečenia a jedla aj pre svojho partnera, iný si radšej nabalí len najnutnejšie veci, pretože vie, že s plným batohom by sa mu nešlo pohodlne. Závisí to od našej stavby tela, či športujeme, či máme svalnatejší chrbát, alebo sme zvyknutí na vyššiu záťaž.

To, čo je pre niekoho pohodlné pri 12kg dieťati, nemusí vyhovovať niekomu inému.
 
nosná šatka Sestrice

Každý z nás má inú techniku viazania. Čím precíznejšie a technicky lepšie zvládneme úväz šatky, tým bude váha nášho bábätka lepšie rozložená na celú šírku šatky. Nebudeme ju tak niesť len na krajoch šatky a len na istej časti našich pliec alebo chrbta. Takže čím väčšie dieťatko a vyššia jeho váha, tým pohodlnejší pocit pre nosiacu osobu dosiahneme. Stačí skutočne dobre dotiahnuť šatku po celej jej šírke a byť dôsledný počas celého jej viazania.

Zákazníci sa pri nakupovaní často rozhodujú podľa uvedenej gramáže. Vychádzajú z predpokladu, že čím vyššia gramáž, tým väčšia pohodlnosť pri nosení. Pritom gramáž je len matematicky vypočítané číslo, ktoré má toleruje možné odchýlky. Samotná priadza má istú vôľu, s ktorou sa ráta pri jej spracovaní. Jej "hrúbku" môže ovplyvniť napríklad vlhkosť pri spracovaní a skladovaní. Ak je napríklad nižšia vlhkosť, priadza môže byť viac vysušená a preto je tenšia ako pri ideálnych podmienkach, s ktorými sa pri práci s priadzou ráta. Tkací stroj pracuje tiež s toleranciou v rámci stanovených ISO noriem. Preto pri tkaní 2 rovnakých šatiek môže dôjsť k výslednému rozdielu gramáže až 10 %. Pri nákupe treba preto gramáž brať ako orientačné číslo, ktoré sa môže pri jednotlivých šatkách mierne líšiť.

My radšej ako nosnosť šatiek používame spojenie "pohodlnosť šatky". Pričom samotnú pohodlnosť pri nosení v šatke ovplyvňuje okrem už vyššie uvedených vecí aj typ väzby, akou sú priadze v šatke prepletené, hrúbka použitých priadzí, ako husto uloženia priadzí, materiál, z akého je priadza vyrobená, atď..

Určite by ste aj vy prišli na ďalšie premenné, od ktorých záleží, či sa vám v šatke nosí, pohodlne alebo nie :) Napríklad, keď máme dobrú náladu a naše telo je plné endorfínov, hneď sa nám v šatke ľahšie nosí <3

Želáme vám, aby nosenie v každej vašej šatke, či nosiči bolo pohodlné a plné lásky, pretože keď nosíme, nosíme si na sebe ten najväčší poklad <3 A nezabudnite nás sledovať aj na Instagrame;)

PS: Aby sme nezabudli odpovedať aj na súťažnú otázku, aká je nosnosť našich šatiek, nechali sme si ich otestovať v špeciálnom laboratóriu. Tak sme zistili, že naša najtenšia bavlnená šatka Slncia unesie aj 16 ľudí s priemernou váhou 70 kg bez toho, aby sa roztrhla. Takže o jej „nosnosť“ sa naozaj báť nemusíte.