Patrí novorodeniatko do šatky alebo do nosiča?

25.01.2021
Dnes nám je už jasné, že novorodeniatko po pôrode najlepšie prospieva, keď je v bezprostrednom fyzickom kontakte so svojou mamou a následne s otcom alebo inou blízkou osobou. Veľa rodičov už preto nerieši otázku „či nosiť?“, ale pýtajú sa „v čom nosiť?“.

Ak sa potrebujete zorientovať v širokej ponuke pomôcok na nosenie, ktorá je dnes k dispozícii, pripravili sme si pre vás prehľad. Ak sa v tom už vyznáte, môžete si pozrieť našu aktuálnu ponuku dizajnov novorodeneckých šatiek a ergonomických nosičov

Pevne tkaná šatka je dlhodobo najodporúčanejším pomocníkom pri nosení novorodencov. Pre mnohých môže byť spočiatku strašiakom, ale kto ju raz vyskúšal, zistil, že to nie je žiadna veda. Neprekonateľnou výhodou šatky je, že sa vždy dokonale prispôsobí bábätku aj telu rodiča. V každom momente vývoja poskytuje správnu oporu od kolienka po kolienko a na celú výšku chrbátika, čím zabezpečuje zdravú ergonomickú polohu. Šatka je pružná, pevná, no zároveň dostatočne jemná, aby pri správnom uviazaní bábätku poskytovala istotu a oporu, ale neobmedzovala ho.
 
Patrí novorodeniatko do šatky alebo do nosiča

Nosič sa mnohým budúcim rodičom zdá ako jednoduchšie a pohodlnejšie riešenie. Bezpochyby ide o veľmi praktickú pomôckú na nosenie. Ak si zvolíme ten správny, tak sú aj veľmi pohodlné a veľa rodičov pri väčšom dieťatku preferuje práve nosiče.
Keď si však vyberáte nosič pre novorodeniatko, je dôležité, aby bol konštruovaný naozaj pre takéto maličké dieťatko. To znamená, že nosič sa prispôsobí dieťatku a nie naopak. Nosič by ho nemal tlačiť, príliš mu rozťahovať nožičky, rezať ho pod kolienkami, vystierať mu chrbátik alebo sa tvrdším polstrovaním nedostatočne prispôsobovať malému telíčku. Venujte čas výberu nosiča a hľadajte na stránkach predajcov čo najviac údajov a v prípade nejasností sa dopytujte, aby ste mohli vybrať ten najvhodnejší.

Novorodenec môže mať 2,5 kg aj 4 kg, rozdielnu schopnosť roznoženia aj zakrivenia chrbátika či svalového tonusu. Všetky tieto špecifiká by sme mali rešpektovať a nenútiť dieťatko prispôsobiť sa nosiacej pomôcke, ale vybrať takú, ktorá nám umožní čo najlepšie prispôsobiť ju malému telíčku a jeho prirodzenému vývoju a poskytnúť mu dokonalú a pritom nenásilnú oporu.

A treba si uvedomiť, že neexistuje nosič, ktorý by dokonale vyhovoval týždňovému novorodencovi a zároveň aj trojročnému dieťatku. Pretože v každom čase má dieťatko rozdielne potreby a konštrukcia nosiča jednoducho neumožňuje vyhovieť všetkým týmto parametrom v tak veľkom časovom rozpätí. Ani topánky nekupujeme začínajúcemu chodcovi také, ktoré mu budú dobré aj v jeho 3 rokoch. :) Z našich skúseností je najaktívnejšie nosiace obdobie do 1-2 rokov. Nosia sa samozrejme aj väčšie deti, ale to pri jeho narodení neviete predpovedať.

Na toto všetko sme mysleli, keď sme tvorili náš novorodenecký nosič Carrier ONE. Preto nemá žiadnu novorodeneckú vložku, látka medzi nožičkami sa dá stiahnuť až na 12 cm a mäkký bedrový pás s konštrukciou BellySupport pomáha popôrodnému brušku. Zároveň veľkosť nosiča je nastavená tak, aby vám vydržal do 1,5 – 2 rokov podľa veľkosti dieťatka. Viac o jeho vlastnostiach si môžete prečítať tu.

Ak teda hľadáte pomôcku na nosenie novorodenca, my vám odporúčame šatku, ktorá sa dieťatku vždy prispôsobí najlepšie. A ak sa rozhodnete, že dáte prednosť nosiču, tak si vyberte taký, ktorý bude skutočne spĺňať potreby vášho dieťatka.