Nosenie detí z pohľadu psychologičky

09.07.2019
Som psychologička a odborne sa venujem potrebám a citovému vývinu malých detí, aby dostali to najdôležitejšie, čo môžu. Vzdelávam a pracujem i v rodinách. To najdôležitejšie, čo dieťa potrebuje nie je byť najedené, nie je to suchá plienka, ani stále podnecujúce a nové aktivity. Najdôležitejšia potreba, ktorú dieťa má, je blízkosť, potreba byť s mamou. Byť jej fyzicky nablízku a všetkými svojími zmyslami ju cítiť. Potrebuje vedieť, že sa na ňu môže spoľahnúť, že je tu stále pre neho a nikam neodíde. Iba keď toto dieťa pochopí a doslova si to "prežije", tak môže pomaličky odchádzať od mamy na malé výpravy a stále sa vracať späť do bezpečia. Jednoducho keď dieťa nie je v bezpečí a nepociťuje ho, je pre neho ťažké napredovať vo vývine. Dieťa potrebuje kontinuitu. Žilo v maminom tele, potom má byť na ňom, aby si zvyklo na všetko, čo tento svet prináša a keď samé zhodnotí, že svet je bezpečný. Pomaly sa od mamy začína vzďaľovať.
 
sestrice nosenie deti psychologia

Ako je zrejmé, najjednoduchším a najprirodzenejším spôsobom zabezpečenia si blízkosti dieťaťa s mamou je nosesnie. Vďaka noseniu môže mama primerane a rýchlo reagovať na jeho potreby a byť tu pre dieťa vždy, keď ju potrebuje. Je krásne, ako sa naučia spolu zladiť. Mama časom dokáže veľmi rýchlo rozornať, čo dieťa potrebuje a adekvátne jeho potrebu naplniť. Dieťatko je spokojnejšie a pokojnejšie. Nemusí vynaložiť toľkú námahu, aby mamu zavolalo a mama prišla a dešifrovala, čo dieťa chce. Nosenie dokonca môže byť veľmi nápomocné, môže sa použiť aj ako terapeutická metóda, napr. pri dlhšom odlúčení dieťaťa. 
Ja sama som mama a mám odnosené obe deti, som lektorka nosenia a v mojej psychologickej práci stále používam nosenie ako veľkú pomôcku, krásnu, príjemnú a prirodzenú. Sama si neviem rodičovstvo bez nosenia predstaviť.
 
sestrice nosenie deti psychologia 2

Je ale veľmi dôležité vedieť, ako na to a robiť to správne. Dnes je už mnoho ľudí, ktorí sa venujú zdravému noseniu a nie je problém ich vyhľadať.
Nemusíte sa báť, že si dieťatko rozmaznáte. Malé dieťa sa nedá rozmaznať. Je to ako s jedlom, dokáže prijať len toľko lásky, koľko samo potrebuje.
Tak verím, že odhodíte všetky obavy a minimálne to vyskúšate.

Mgr. Petra Hlásna