Your cart

Folk Ice Mint - Airy triweave (Recenzia/Review)


Od minulého leta sme pre vás pripravovali novú väzbu. Z desiatok pokusov sme nakoniec jeden vybrali a nazvali ho „Airy Triweave“. Malé dutinky v štruktúre šatky zabezpečujú, že je pružná, nosná a vzdušná zároveň, perfektná pre citlivé ramená. Mäkká hneď od začiatku a preto vhodná pre novorodencov a tiež staršie deti.

We have been working on something new since last summer – a new weave! Dozens of experiments and we finally have it! Let us introduce „Airy Triweave“:) Small tubes in the structure ensure it is fluffy, stretchy and strong at the same time. Perfect for picky shoulders. The babywrap is so soft from the beginning so it is suitable for newborn and also for toddlers.

rucksack babywrap

Júlia a jej dcérka (22 mesiacov,10,5kg)

„Vďaka česanej bavlne je pružná, krásne sa prispôsobí, no dvojitý útok jej dodáva pevnosť. Napriek vyššej gramáži je vzdušná, nie je dekoidná, v ruke a na pleciach je jej akurát. Pohodlie na ramenách si užijú aj najväčšie citlivky. Napriek vzoru sa mi javila hladká, no úväz nepovoľoval a držal aj s jednoduchým uzlom. Vzhľadom na vyššiu gramáž ju vrelo odporúčam pre ťažšie detičky a pre skúsenejšie viazačky“

Júlia and her daughter (22 months, 10,5kg)

„Stretchy, mouldable, strong enough because of the triweave. It really is airy and easy to work with. Will be comfortable also for the most picky shoulders. It is smooth, but wrap job stood in place with a singleknot. It is heavyweight wrap and it will be great also for toddlers and experienced wrappers.“

Recenzia od Júlii Handlovičovej / Review by Júlia Handlovičová

Photography by Fotoateliér Aneta Barčová

 


2 comments


  • اغاني

    Hello,I check your blogs named “Folk Ice Mint – Airy triweave (Recenzia/Review) – Sestrice” like every week.Your humoristic style is witty, keep up the good work! And you can look our website about [url=http://www.aghanyna.com/]اغاني[/url].


  • Ahorostemo
    Four to five associated with this liquid should be consumed each week to find the desired result. He is content, along with the the complete opposite of our opinion final years has in store for us.

Leave a comment