Nerovnomernosti na šatke

Naše šatky sú tkané z prírodných vlákien, ktoré majú svoje špecifické vlastnosti. Každá prírodná priadza je jedinečná, nachádzajú sa na nej nerovnomernosti, vlákna a uzlíky v miestach, kde sa priadza spája. Niektoré priadze sú týmto dokonca preslávené. Napríklad ľan, konopa, žihľava alebo buretový hodváb dodávajú šatke svojimi zhrubnutými časťami obľúbenú štruktúru.

zhrubnutie
 
Nebielená bavlna zase obsahuje drobné časti pigmentu zo samotnej rastliny, ktoré vyzerajú ako čierne bodky. Toto prírodné sfarbenie sa postupom času z tkaniny vyperie.

pigment
 
Vlna merino je zase špecifická „chĺpkom“ vystupujúcim zo šatky.

chlpate_merino
 
Okrem zhrubnutých a nerovnomerných častí priadzí sa počas tkania na šatke môžu vyskytnúť napríklad preskočené nitky alebo tzv. „nadnitky“. Tieto vznikajú pri vysokej rýchlosti tkacieho stavu, kedy sa nitka nezachytí a zostáva na povrchu látky.

nadnitky
 
Žiadna priadza nie je nekonečná a na utkanie jednej šatky je potrebných takmer 20 kilometrov priadze. Preto je pochopiteľné, že priadza sa musí v niektorých miestach nadpájať. Toto miesto na šatke vyzerá ako uzlík a voláme ho útkový alebo osnovný uzlík, podľa toho, na ktorej priadzi sa vyskytuje.

osnovny_uzlik

Osnovný uzlík

utkovy_uzlik

Útkový uzlík

Šatka nie je homogénny plastový odliatok, ktorý by mal mať rovnaké vlastnosti v každom kúsku. Každá tkanina je unikátna, predovšetkým vďaka prírodnému pôvodu jej vlákien. Odlišnosti a nerovnomernosti na tkanine jej dodávajú osobitosť a neznižujú jej kvalitu. Ak sa ich na však na šatke nachádza viac, ako je štandard, označujeme ju v e-shope ako druhú triedu (2.tr.).
 
Šatky druhej triedy sú rovnako funkčné a kvalitné ako štandardné šatky. Rozdiel je len v drobných vizuálnych odlišnostiach, ktoré sú spozorovateľné len pri detailnom skúmaní.