Nosič alebo šatka? Ako si vybrať?
Nosiče pre deti sú v súčasnosti veľmi populárne. Pre mamičky, ktoré so šatkovaním len začínajú, je výber vhodnej nosiacej pomôcky priam sizyfovská úloha. Mám si kúpiť šatku alebo nosič? Akú dĺžku? Čo je to vlastne ten Ring Sling? A bude mi stačiť jedno z toho, alebo si musím zadovážiť všetko?
Sú ľudia, ktorí šatkovanie doslova milujú a nosič nepoužijú za celý čas nosenia alebo len ako doplnok. Druhí sa zas desia „toho dlhého pásu látky” a nemajú trpezlivosť na viazanie. Alebo si o sebe myslia, že sú nešikovní (nešikovný nie je nikto!). Viazanie sa dá krásne naučiť, nie sú to žiadne testy v škole alebo dokazovanie svojich schopností v práci ;).
Či už patríte k jedným alebo druhým, majte na pamäti hlavne jedno: Najdoležitejšie na celom nosení je samotné nosenie. Preto je jedno, ktorú z možností si zvolíte. Dôležité je, aby ste nosili a aby ste sa pri tom cítili dobre vy aj dieťatko.
Šatka alebo nosič
Väčšinou rodičia hľadajú nosiacu pomôcku, ktorá by mala vydržať celé „nosiace obdobie“, aby ju nemuseli obmieňať a kupovať ďalšiu. Zo skúseností však môžeme povedať, že po určitom čase nosenia rodičia vymieňajú buď šatku za nosič alebo naopak, či prikupujú šatky s inými prímesami, menia dĺžky a pod. Taktiež to platí aj pri nosičoch alebo pri voľbe Ring Slingu. Častokrát však o tom ani tak nerozhodujú rodičia ako samotné dieťatko. Samo vám naznačí, v čom sa cíti príjemne a aká forma nosenia mu vyhovuje.
A okrem toho „nosiace obdobie“ znamená pre každého niečo iné. Niekto chce svoje dieťatko nosiť už od novorodeniatka v nosiči, niekto iba v šatke. Pre niekoho nosenie končí už v roku, niekto nosí svoje dieťa aj vyše troch rokov alebo využíva nosič na turistiky či dlhšie prechádzky.Dieťa do troch mesiacov je ideálne nosiť v šatke
Šatka najlepšie obopína telíčko dieťatka a dokáže sa mu perfektne prispôsobiť bez ohľadu na jeho veľkosť. Vďaka tomu mu poskytuje väčšiu istotu a pocit bezpečia než akýkoľvek nosič. Ten bude pri takom malom dieťatku vždy o kompromisoch medzi jeho a vaším pohodlím. Šatka zároveň dokáže najlepšie rozložiť váhu dieťatka na vašich ramenách a chrbte.
Následne je už na vás, či budete pokračovať v šatkovaní alebo si zvolíte ergonomický nosič či Ring Sling.
Najdôležitejšími faktormi, medzi ktorými si volíte pri výbere šatky, sú dĺžka, gramáž.
Dĺžka
Závisí najmä od vašej konfekčnej veľkosti, výšky a typov úväzov, ktoré s ňou plánujete viazať. Odporúčanú veľkosť šatky pre vašu konfekčnú veľkosť vám pomôže určiť náš Pomocník.
Čo sa týka úväzov, začiatočníkom odporúčame výhradne jeden – Kríž s kapsou vnútri. Na tento úväz je najideálna dĺžka šatky, ktorú vám určí náš Pomocník.
Tento úväz sa dá v upravenej forme urobiť aj so šatkou vo veľkosti 3 alebo 4, ktoré však neposkytujú toľko možností ako dlhšia šatka (možnosť viacvrstvového úväzu, prichytenie hlavičky bočným pruhom, roztiahnutie pruhov, takmer nemožnosť zosúvať dieťatko na dojčenie – pri starších deťoch už nie je potreba, uzol pod zadočkom, ktorý môže novorodenca tlačiť alebo ešte pri úplne nedokonale zvládnutej technike podsadzovania sa tento uzol môže vysúvať).
S dĺžkou šatky, ktorú vám určí Pomocník, viete urobiť aj všetky ostatné známe úväzy. Možno menšou nevýhodou, ktorá môže prísť po čase s rastom bábätka, bude jej skladnosť. Maminky v takomto nosiacom štádiu zvyknú siahať po kratších šatkách a používať úväzy buď upravené pre tieto dĺžky, tzv. skrátené úväzy, alebo úväzy určené priamo pre ne. Menšia dĺžka rovná sa menej látky a tým pádom je skladná na prechádzky vonku či výlety.
Zloženie
Šatky môžu byť celobavlnené alebo obsahovať rôzne prímesi, ktoré menia celkové vlastnosti šatky – napriek svojej nosnosti môže byť tenká, či v zime zahreje viac ako bavlna, v lete zas ochladí či dodá šatke priedušnosť, alebo je maximálne jemná k detskej pokožke. Všetky informácie o prímesiach, ich vlastnostiach a starostlivosti o ne si môžete prečítať na tejto stránke.
Gramáž
Od gramáže odvodzujeme možnosti použitia šatky, hlavne čo sa týka nosnosti v závislosti od komfortu pre nositeľa. Všetky šatky majú totiž veľmi vysokú nosnosť (pokojne aj 700 kg; môžete z nich urobiť napr. aj hojdaciu sieť a sami sa na ňu zavesiť). Tzn. každá pevná šatka unesie aj ťažšie bábo, nie je to však pohodlné pre nosiča a takisto ani pre jeho chrbát.
V zásade platí, že čím je gramáž šatky vyššia, tým je šatka hrubšia a ťažšia. Hrúbku šatky ďalej ovplyvňuje aj spôsob tkania a prímesi.
Pre mamičku – začiatočníčku s novorodeniatkom je najvhodnejšia celobavlnená šatka alebo s prímesou bambusu, hodvábu, tenclu či merino vlny v nižšej a strednej gramáži. V prípade, ak hľadáte jedinú šatku na celé šatkovacie obdobie, v ktorej relatívne pohodlne odnosíte aj ťažšie dvojročné dieťa, odporúčame šatku v strednej gramáži. Gramáž je však len orientačný údaj a na nosnosť šatky vplýva veľa iných faktorov, ako napríklad zloženie alebo typ väzby.
Každému vyhovuje niečo iné. Preto jedna maminka začiatočníčka môže siahnuť po čisto bavlnenej, druhá po akejkoľvek prímesovej šatke. Ak aj vy máte v merku viac typov a neviete, ktorý z nich si zvoliť, skúste si prečítať na našom blogu recenzie na šatky, ktoré sa dostali do vášho užšieho výberu.
Lepšie raz vyskúšať ako tisíckrát vidieť a čítať
Pri voľbe šatky vám môžu pomôcť aj návštevy podporných skupín, kde sa stretávajú mamičky, vymieňajú si svoje skúsenosti a priamo na mieste môžu naše šatky skúšať.
Ak si chcete vyskúšať niektorú zo základných šatiek, môžete osloviť niektorú z poradkýň, ktoré majú k dispozícii naše šatky. Ich zoznam a kontaktné údaje nájdete na tejto mape.
Okrem toho sa sami zúčastňujeme rôznych trhov a akcií alebo ich sami organizujeme. Prehľad všetkých akcií, na ktorých sa v najbližšej dobe zúčastníme, nájdete na tejto stránke.
Výber šatky môže vyzerať pomaly ako malá veda, ale nezľaknite sa:) Po prejdení týchto bodov si určite ľahko poradíte s výberom správnej nosiacej pomôcky vyhovujúcej práve vám a vášmu dieťatku. Veríme, že si v našej ponuke nájdete to pravé nosiace a už teraz sa tešíme na váš nákup. Ak by ste stále mali otázky, pokojne nám napíšte na hello@sestrice.com.