Nosič alebo šatka? Ako si vybrať?

Dnes nám je už jasné, že novorodeniatko po pôrode najlepšie prospieva, keď je v bezprostrednom fyzickom kontakte so svojou mamou a následne s otcom alebo inou blízkou osobou. Veľa rodičov už preto nerieši otázku „či nosiť?“, ale pýtajú sa „v čom nosiť?“.

Ak sa potrebujete zorientovať v širokej ponuke pomôcok na nosenie, ktorá je dnes k dispozícii, pripravili sme si pre vás prehľad. Ak sa v tom už vyznáte, môžete si pozrieť našu aktuálnu ponuku dizajnov novorodeneckých šatiek a ergonomických nosičov

Šatka

Pevne tkaná šatka je dlhodobo najodporúčanejším pomocníkom pri nosení novorodencov. Pre mnohých môže byť spočiatku strašiakom, ale kto ju raz vyskúšal, zistil, že to nie je žiadna veda. Neprekonateľnou výhodou šatky je, že sa vždy dokonale prispôsobí bábätku aj telu rodiča. V každom momente vývoja poskytuje správnu oporu od kolienka po kolienko a na celú výšku chrbátika, čím zabezpečuje zdravú ergonomickú polohu. Šatka je pružná, pevná, no zároveň dostatočne jemná, aby pri správnom uviazaní bábätku poskytovala istotu a oporu, ale neobmedzovala ho.

Dĺžka

Na výber máme 3 veľkosti šatiek – 5, 6 a 7. Veľkosť, ktorá bude pre vás vhodná, závisí najmä od vašej konfekčnej veľkosti a výšky. Pomôže vám ju určiť Tabuľka veľkostí. Čo sa týka úväzov, na začiatok odporúčame základný úväz – Kríž s kapsou vnútri. S dĺžkou šatky, s ktorou uviažete základný úväz, viete urobiť aj všetky ostatné známe úväzy.

Zloženie

Šatky môžu byť celobavlnené alebo obsahovať rôzne prímesi, ktoré menia celkové vlastnosti šatky. V našej ponuke aktuálne nájdete šatky, ktoré sú mäkké, jemné, vyrobená z kvalitnej česanej bavlny a vďaka špeciálnemu tkaniu dostatočne pevné na poskytnutie správnej opory vášmu bábätku. 

Gramáž

Od gramáže odvodzujeme možnosti použitia šatky, hlavne čo sa týka nosnosti v závislosti od komfortu pre nositeľa. Všetky šatky majú totiž veľmi vysokú nosnosť – pokojne aj 700 kg. V zásade platí, že čím je gramáž šatky vyššia, tým je šatka hrubšia a ťažšia. Hrúbku šatky ďalej ovplyvňuje aj spôsob tkania a prímesi. Za nás je najvhodnejšia celobavlnená šatka strednej gramáži. S takouto šatkou sa vám bude ľahko viazať malé bábätko, ale pohodlne odnosíte aj ťažšie dvojročné dieťa. Gramáž je však len orientačný údaj a na nosnosť šatky vplýva veľa iných faktorov, ako napríklad hustota tkania alebo typ väzby.

sestrice blog newborn 01

Nosič

Nosič sa mnohým budúcim rodičom zdá ako jednoduchšie a pohodlnejšie riešenie. Bezpochyby ide o veľmi praktickú pomôckú na nosenie. Ak si zvolíme ten správny, tak sú aj veľmi pohodlné a veľa rodičov pri väčšom dieťatku preferuje práve nosiče.
Keď si však vyberáte nosič pre novorodeniatko, je dôležité, aby bol konštruovaný naozaj pre takéto maličké dieťatko. To znamená, že nosič sa prispôsobí dieťatku a nie naopak. Nosič by ho nemal tlačiť, príliš mu rozťahovať nožičky, rezať ho pod kolienkami, vystierať mu chrbátik alebo sa tvrdším polstrovaním nedostatočne prispôsobovať malému telíčku. Venujte čas výberu nosiča a hľadajte na stránkach predajcov čo najviac údajov a v prípade nejasností sa dopytujte, aby ste mohli vybrať ten najvhodnejší.

Novorodenec môže mať 2,5 kg aj 4 kg, rozdielnu schopnosť roznoženia aj zakrivenia chrbátika či svalového tonusu. Všetky tieto špecifiká by sme mali rešpektovať a nenútiť dieťatko prispôsobiť sa nosiacej pomôcke, ale vybrať takú, ktorá nám umožní čo najlepšie prispôsobiť ju malému telíčku a jeho prirodzenému vývoju a poskytnúť mu dokonalú a pritom nenásilnú oporu.

A treba si uvedomiť, že neexistuje nosič, ktorý by dokonale vyhovoval týždňovému novorodencovi a zároveň aj trojročnému dieťatku. Pretože v každom čase má dieťatko rozdielne potreby a konštrukcia nosiča jednoducho neumožňuje vyhovieť všetkým týmto parametrom v tak veľkom časovom rozpätí. Ani topánky nekupujeme začínajúcemu chodcovi také, ktoré mu budú dobré aj v jeho 3 rokoch. 🙂 Z našich skúseností je najaktívnejšie nosiace obdobie do 1-2 rokov. Nosia sa samozrejme aj väčšie deti, ale to pri jeho narodení neviete predpovedať.

Na toto všetko sme mysleli, keď sme tvorili náš novorodenecký nosič Carrier ONE. Preto nemá žiadnu novorodeneckú vložku, látka medzi nožičkami sa dá stiahnuť až na 12 cm a mäkký bedrový pás s konštrukciou BellySupport pomáha popôrodnému brušku. Zároveň veľkosť nosiča je nastavená tak, aby vám vydržal do 1,5 – 2 rokov podľa veľkosti dieťatka. 

Veľkosť nosiča

Pri rozhodovaní, aký nosič si zvoliť, je najdôležitejší vek dieťatka v momente kúpy. Ak chcete začať nosiť svoje dieťatko od jeho narodenia, vyberte si nosič Sestrice Carrier ONE, ktorý poskytuje dostatočné pohodlie a oporu aj najmenším deťom.

Ak ste doteraz nosili svoje dieťatko v šatke alebo začínate s nosením až väčšieho dieťatka, odporúčame vám nosič Sestrice Carrier (vhodný pre deti od 3 mesiacov). Jeho pevnejší bedrový pás dokáže lepšie rozložiť väčšiu váhu rastúceho dieťatka, čo časom určite oceníte.

Pre dieťatko staršie ako 10 mesiacov (nad 70 cm výšky) si vyberte nosič Sestrice Carrier Plus (väčšia verzia nosiča Sestrice Carrier), v ktorom budete môcť nosiť vaše dieťatko až kým ho to neprestane baviť. Alebo vás 🙂

Pozrite si prehľadné porovnanie jednotlivých nosičov a vyberte si ten správny.

 

 
  Carrier ONE  
  Carrier  
  Carrier Plus  
  Vek dieťaťa
  0 – 18 mesiacov  3 – 24 mesiacov  10 – 42 mesiacov
  Šírka chrbtovej opierky   12 – 40 cm  23 – 41 cm  30 – 47 cm
  Výška chrbtovej opierky   31 – 49 cm  30 – 44 cm  32 – 50 cm
  Obvod bedrového pásu   62 – 127 cm  62 – 127 cm  62 – 127 cm
  Bedrový pás
  Mäkká výplň s konštrukciou BellySupport  Pevná výplň
s perforovaným odvetrávaním
  Pevná výplň
s perforovaným odvetrávaním
  Kapucňa
  neodnímateľná, pevne prišitá  odnímateľná  odnímateľná
  Ramenný systém
  ShoulderComfort  ShoulderComfort  ShoulderComfort