Otázky o nosení detí
Ak sa rozhodnete nosiť svoje dieťatko, stretnete sa v praxi s rôznymi situáciami. Pripravili sme pre vás odpovede na najzákladnejšie otázky, ktoré by vás mohli zaujímať. Ak v nich nenájdete, čo vás trápi, napíšte nám na hello@sestrice.com a radi vám odpovieme.
Určite nenoste a neotáčajte dieťa tvárou od seba. I keď potrebuje spoznávať svet okolo, naďalej je príliš slabé a malé, aby samé čelilo všetkým podnetom z vonkajšieho prostredia. Neustále potrebuje mať aj pocit bezpečia z rodičovskej náruče. Ako to vyriešiť, si prečítajte tu.
Deti plačú z rôznych dôvodov. To, že plačú alebo sa vzpierajú pri ukladaní do nosiča alebo šatky, nemusí hneď znamenať, že je problémom práve nosiaca pomôcka. Môže ich čokoľvek bolieť, alebo sú práve v nepohode.
Detičky sú na nosenie „zvyknuté“ už od nosenia v brušku. Základom nosenia je kontakt, ktorý vyžadujú a potrebujú. Nosiče a šatky sú len pomôcky pre zabezpečenie bezprostredného kontaktu pri vykonávaní akejkoľvek činnosti bežného života.
Skúste odsledovať signály, kedy dieťatko zaplače a dá tak najavo, že sa mu niečo nepáči. Prečítajte si, aké môže mať dôvody.
Je prirodzené pokračovať vo vývoji, ktorý už kdesi (v tomto prípade v maternici) započal a nenarúšať ho manuálne (vystieraním, narovnávaním). Prečítajte si o troch častiach tela, na ktoré vplýva nosenie vo vertikálnej polohe.
Bočná alebo takzvaná kolísková poloha sa kedysi často využívala, keďže bolo veľmi populárne brať deti do rúk do tzv. klbka v pomyslení, že sa im tak simuluje poloha, akú zaujalo v maternici. Prečítajte si, prečo to nie je pravda.
Najčastejšou príčinou vykláňania detí zo šatky je ich zvedavosť a túžba po poznávaní okolia. S týmto javom sa môžete stretnúť už od tretieho mesiaca ich života, kedy by mali už pevne držať hlavičku. Zároveň ich procesy v mozgu nútia k prirodzenej zvedavosti a napomáhajú tak jeho vývinu. Ako im v tom pomôcť, si môžete prečítať v tomto blogu.
K fialoveniu nožičiek môže dochádzať najmä v lete u malých bábätiek, ktoré ešte nie sú v šatke také aktívne ako staršie deti. Napriek tomu, že to môže vyzerať mierne znepokojujúco, nejedná sa o nič závažné. Tento jav je spôsobený pomalším odtokom krvi v povrchových žilách, ku ktorému môže dôjsť tlakom šatky na tenkú kožu bábätka. Často sa rodičia obávajú, že toto fialovenie nožičiek je spôsobené zaškrtením prívodu okysličenej krvi do nohy – čo je ale mýtus, nakoľko tieto tepny (artérie) sa nachádzajú hlboko „vnútri“ nohy a nie na jej povrchu.
Čo robiť, ak k tomuto javu dôjde? Dieťatko môžete zo šatky alebo nosiča vybrať, dať si oddych, ponaťahovať sa, pocvičiť s nôžkami – toto môžete robiť pokojne aj preventívne raz za čas počas toho, ako sa dieťa nosí. Takisto je dobré znížiť tlak na nožičky – lepšie roztiahnuť šatku pod kolienkami, poskladať ju, dotiahnuť šatku v oblasti zadočka a pri úväze Kríž s kapsou dnu podoprieť bočnými popruhmi stehienka dieťaťa tak, aby sa šatka nezarezávala a nevytvárala tlak na nohy.
Pri nosiči je dôležité, aby siahal od jednej kolennej jamky k druhej; aby nebol príliš úzky a nohy neklesali smerom dolu, ale ani príliš široký a nesiahal za kolennú jamku.
Malé červené bodky na koži sa nazývajú petechie. Niekedy sú spôsobené príliš hlbokou kapsou alebo príliš širokým sedom. Skúste pri doťahovaní nedoťahovať spodný lem, respektíve len čo najmenej, a šatku pri nožičkách akoby preložiť, aby tam nebola „zhužvaná“, ale poskladaná na širšie.
Tiež môžete skúsiť dieťatko menej podsadiť a lepšie dotiahnuť stred šatky – na tom mieste, kde má zadoček – aby váha nespočívala na nožičkách. Prípadne môže pomôcť aj nerozťahovať šatku úplne presne od kolienka po kolienko, ale trošku menej.