Otázky o nosení detí

Ak sa rozhodnete nosiť svoje dieťatko, stretnete sa v praxi s rôznymi situáciami. Pripravili sme pre vás odpovede na najzákladnejšie otázky, ktoré by vás mohli zaujímať. Ak v nich nenájdete, čo vás trápi, napíšte nám na hello@sestrice.com a radi vám odpovieme.

Ako obliecť dieťa do šatky?

V súčasnosti máte na výber mnoho pomôcok na „obliekanie“ detí počas nosenia — od funkčného oblečenia, rôznych chráničov končatín až po nosiace oblečenie pre rodičov, ktoré poslúži zároveň aj deťom. Pri výbere je však potrebné brať na zreteľ rovnako pohodlie dieťatka aj nosiaceho. Ako na to sa dočítate v našom blogu.

Moje dieťa chce vidieť okolo seba

Určite nenoste a neotáčajte dieťa tvárou od seba. I keď potrebuje spoznávať svet okolo, naďalej je príliš slabé a malé, aby samé čelilo všetkým podnetom z vonkajšieho prostredia. Neustále potrebuje mať aj pocit bezpečia z rodičovskej náruče. Ako to vyriešiť, si prečítajte tu.

Prečo naviazané dieťatko plače?

Deti plačú z rôznych dôvodov. To, že plačú alebo sa vzpierajú pri ukladaní do nosiča alebo šatky, nemusí hneď znamenať, že je problémom práve nosiaca pomôcka. Môže ich čokoľvek bolieť, alebo sú práve v nepohode.
Detičky sú na nosenie "zvyknuté" už od nosenia v brušku. Základom nosenia je kontakt, ktorý vyžadujú a potrebujú. Nosiče a šatky sú len pomôcky pre zabezpečenie bezprostredného kontaktu pri vykonávaní akejkoľvek činnosti bežného života.
Skúste odsledovať signály, kedy dieťatko zaplače a dá tak najavo, že sa mu niečo nepáči. Prečítajte si, aké môže mať dôvody.

Prečo nosiť vo vertikálnej polohe?

Je prirodzené pokračovať vo vývoji, ktorý už kdesi (v tomto prípade v maternici) započal a nenarúšať ho manuálne (vystieraním, narovnávaním). Prečítajte si o troch častiach tela, na ktoré vplýva nosenie vo vertikálnej polohe.

Je horizontálna poloha vhodná?

Bočná alebo takzvaná kolísková poloha sa kedysi často využívala, keďže bolo veľmi populárne brať deti do rúk do tzv. klbka v pomyslení, že sa im tak simuluje poloha, akú zaujalo v maternici. Prečítajte si, prečo to nie je pravda.

Prečo sa vykláňa?

Najčastejšou príčinou vykláňania detí zo šatky je ich zvedavosť a túžba po poznávaní okolia. S týmto javom sa môžete stretnúť už od tretieho mesiaca ich života, kedy by mali už pevne držať hlavičku. Zároveň ich procesy v mozgu nútia k prirodzenej zvedavosti a napomáhajú tak jeho vývinu. Ako im v tom pomôcť, si môžete prečítať v tomto blogu.