Otázky o nosičoch
Výber nosiča
Akú veľkosť nosiča mám zvoliť?
Pozrite si všetky rozdiely medzi jednotlivými veľkosťami.
Moje dieťatko má 67 cm, ale rýchlo rastie. Môžem pre neho zvoliť veľkosť Plus?
Dôležitá je vzdialenosť od jednej kolennej jamky dieťaťa po druhú (keď je usadené v nosiči). Pri verzii Carrier Plus je tento rozmer najmenej 30 cm. Ak má vaše dieťatko vzdialenosť medzi kolennými jamkami väčšiu, bude mu táto veľkosť dobrá.
Nosič, ktorý sa mi páči, máte na stránke momentálne vypredaný. Budete ho ešte dopĺňať?
V prípade nosičov vzory a veľkosti pravidelne dopĺňame. Ak vás zaujíma konkrétny vzor a veľkosť nosiča, ktorý je momentálne vypredaný, napíšte nám na hello@sestrice.com alebo nás kontaktujte cez Messenger alebo Instagram a dáme vám vedieť, či a kedy budeme daný nosič dopĺňať, aby ste si mohli zvoliť to najlepšie riešenie pre vás:)
Moje dieťa má 8 týždňov, môžem objednať nosič vo veľkosti Carrier?
V priemere je nosič dobrý deťom od približne troch mesiacov a konfekčnej veľkosti 62/68, niektorým väčším deťom aj skôr, menším aj neskôr ako tie 3 mesiace. Ide o to, aby nosič dieťatku nerozťahoval nôžky príliš naširoko. Preto pri minimálnom stiahnutí nosiča veľkosti Carrier by ho dieťatko malo mať od jednej kolennej jamky po druhú – tak, ako to máme aj na našich fotografiách. Čiže nejde tu tak o vek alebo váhu ako o veľkosť bábätka (konkrétne o dĺžku nožičiek, resp. stehenných kostí).
Väčším deťom je dobrý v 2-2,5 mesiaci - ale je to individuálne.
Ak máte nosiacu pomôcku, ktorú teraz používate, tak si môžete objednať aj veľkosť Carrier a ak by bol ešte veľký, skúsite opäť o pár týždňov. Nosič vo veľkosti Carrier má pevnejší bedrový pás, ktorý je vhodnejší práve pre ťažšie deti, lebo pomôže odľahčiť váhu z pliec, neohýba sa, pekne drží.
Ak však teraz nemáte žiadnu nosiacu pomôcku a potrebujete nosiť ihneď, tak odporúčame vybrať nosič vo veľkosti Carrier ONE. Tento sa dá stiahnuť tak, že je dobrý už od narodenia a zároveň poskytuje extra istenie hlavičky pre najmenšie detičky, ktoré hlávku ešte nedržia samostatne.
Pre viac informácii si môžete pozrieť prehľadné porovnanie nosičov.
Viete mi ušiť nosič aj z mojej vlastnej šatky?
Prečo nerobíte nosiče aj z iných prímesí?
Snažíme sa vyrábať nosiče, ktoré budú odolné a dlho vydržia, a starostlivosť o ne je čo najmenej náročná. Také, ktoré budú oderu-vzdorné a zákazníčky a zákazníci sa nebudú musieť trápiť so zaprávaním vytiahnutých nitiek:) Na základe týchto kritérií sme vyberali tú najvhodnejšiu šatkovinu na naše nosiče.
Starostlivosť o hodvábny alebo vlnený nosič by bola pomerne náročná, najmä kvôli ručnému praniu, zároveň sme sa pri niektorých prímesiach chceli vyhnúť tomu, aby sa nosič na najviac namáhaných miestach deformoval.
Problémy pri nosení
Moje dieťa má 3 mesiace, ale Carrier je mu medzi nožičkami ešte široký. Dá sa s tým niečo robiť?
Nahrali sme pre vás video, v ktorom ukazujeme, ako nastaviť veľkosť Carrier na malé deti. Často ľudia nevedia, že pod sponou je ešte časť popruhu, ktorý sa dá stiahnuť. Odporúčame si pozrieť celé video, obsahuje veľa užitočných informácií a tipov.
Ak ani po dodatočnom stiahnutí a prenastavení nosiča nemáte pocit, že je nosič dieťatku dobrý, napíšte nám na hello@sestrice.com, Messenger alebo Instagram, radi vám poradíme.
Mám nosič Carrier a mám pocit, že môjmu dieťaťu je už krátka chrbtová opierka.
Keď dieťatko rastie, často sa stane, že rodičia roztiahnu chrbtovú opierku, ale dieťatko stále hlboko usádzajú, a tým pádom zostane veľa látky pod riťkou – stačí ju povytiahnuť vyššie. Návod na to si môžete pozrieť vo videu.
Bedrový pás ma tlačí – čo mám robiť?
Z našich skúseností je dobré pohrať sa s jeho umiestnením – buď ho posunúť nižšie alebo vyššie, tak, aby ste sa vyhli miestu, kde vás tlačí. Ak sú to bedrové kosti, môžete ich skúsiť prekryť časťou bedrového pásu, vtedy by na ne nemal tlačiť.
V našej facebook skupine Sestrice Fans pre nás jedna členka nafotila návod, ako si môžete pomôcť v prípade, ak máte úzky pás a širšie boky – môžete skúsiť, možno pomôže aj to:)
Deformuje sa mi bedrový pás na nosiči, čo s tým?
Najčastejšou príčinou je stiahnutie nosiča na minimálnu šírku. Tým, že opierka je pevne prišitá k bedrovému pásu, tak jej úplným stiahnutím sa bedrový pás môže zvlniť. Po miernom roztiahnutí (keď dieťatko trošku podrastie) sa toto zvlnenie stratí.
Zvlnenie môžete uhladiť rukou pod dieťatkom a pás zaťažiť zadočkom dieťatka. Bedrový pás by mal úplne priliehať k vášmu telu presne v úrovni vášho pásu. Ak bude bedrový pás nastavený voľnejšie, jeho zvlnenie bude výraznejšie, pretože sa bude viac ohýbať pod váhou dieťatka. Môžete skúsiť posunúť bedrový pás vyššie (ak je vám to pohodlné), aby ho dieťatko ešte viac zaťažilo a nevlnil sa.
Bedrový pás je vyplnený špeciálnou penou, takže sa nemá ako zlomiť a po nosení sa vie vrátiť do svojho pôvodného tvaru. Po nosení ho len ohnite rukou do protismeru, aby sa narovnal, a odložte ho ideálne s vyrovnaným bedrovým pásom.
Pretočil sa mi popruh v pracke, ako mám postupovať?
Toto sa môže stať, keď doťahujete mierne pretočený popruh. Pozrite si jednoduchý návod, ako popruh pretočiť naspäť.
Starostlivosť o nosiče
Je potrebné nosič pred použitím oprať?
Nosič odporúčame pred prvým použitím oprať nielen z hygienických dôvodov, ale aj preto, aby šatkovina obopla výplne na bedrovom páse a ramenných popruhoch.
Šatkovina na nosiče je utkaná z priadzí, ktoré prešli veľmi šetrným procesom farbenia, aby boli vhodné aj pre deti do troch rokov. Počas prvých praní sa z nich preto môže vymývať nadbytočná farba. Nosič perte samostatne alebo s príbuznými farbami.
Prečo sa majú nosiče prať v tekutých pracích prostriedkoch bez optických rozjasňovačov a aviváže?
Odporúčame pranie v tekutom pracom géli bez obsahu rozjasňovačov a bielidiel, ktoré by mohli poškodiť a destabilizovať farby, ktorými je šatkovina farbená.
Prášok neodporúčame, pretože sa dostáva medzi vlákna a pri sušení tvorí kryštáliky, ktoré vlákna narúšajú. Šatkovina je potom tvrdá a stráca svoje vlastnosti.
Taktiež neodporúčame používať aviváž, ktorá bola pôvodne vyvinutá pre syntetické materiály, aby bránila ich „lepeniu“ spôsobovanému statickou elektrinou. Takto funguje dodnes, obaľuje vlákna, ostáva v textile, a rovnako ako prací prášok, znehodnocuje šatkovinu a môže spôsobovať neželané kĺzanie popruhov.
Zároveň sú to chemické látky, ktoré zostávajú na povrchu šatkoviny, ktorú dieťatko žužle a zbytky týchto prostriedkov sa tak rozpúšťajú dieťatku v slinách. Navyše sú to všetko ťažko odbúrateľné látky, ktoré zaťažujú životné prostredie.
Vytiahla som nosič z práčky a je fľakatý – čo s tým?
Niekedy sa stáva – najmä pri práčkach novej generácie, ktoré si napúšťajú vodu podľa hmotnosti bielizne v práčke, že práčka nenapustí dosť vody a nosič z nej vytiahnete so suchými miestami, ktoré v porovnaní s mokrými pôsobia ako fľaky. Ak sa vám toto stane, odporúčame nosič pred praním ručne namočiť vo vlažnej vode.
Urobili sa mi na nosiči žmolky, môžem použiť odžmolkovač?
Áno, pokojne môžete použiť odžmolkovač.
Žmolky sú prirodzenou súčasťou opotrebenia, používania nosičov. Naše nosiče vyrábame z rovnakej bavlny ako šatky – konkrétne česanej bavlny. To znamená, že vlákna sú „počesané“ v jednom smere. Dĺžka vlákien určuje pevnosť bavlny - čím dlhšie vlákna, tým je pevnejšia (a drahšia). Žmolkovanie je jedným z typických znakov bavlny. Proti žmolkovaniu sa môžu použiť rôzne chemické úpravy vlákien, alebo sa dajú použiť prímesové vlákna (jedným z nich polyester). Keďže chceme používať pre naše deti čo najviac prírodné materiály bez chemických úprav, naše nosiče a šatky sú vyrobené zo 100% bavlny.
Žmolkovanie sa dá vizuálne zjemniť aj ožehlením. Pri žehlení sa však vyhnite miestam s výplňou, popruhom, patentom a sponám.
Oprala som nosič v pracom prášku alebo s avivážou – čo teraz?
Nosič viackrát za sebou operte v čistej vode s troškou octu v priehradke na aviváž. Môžete skúsiť predpierku, pranie a 3× plákanie. Treba ho prať dovtedy, kým sa z neho prášok alebo aviváž nevyperie.
Žlčové mydlo na fľaky – áno či nie?
Naše doterajšie skúsenosti so žlčovým mydlom nás momentálne vedú k tomu, že jeho používanie naďalej odporúčame. Je ale veľmi dôležité dodržať pokyny na jeho použitie, nenechávať ho na tkaninách dlho (maximálne 15 minút) a taktiež venovať zvýšenú pozornosť dostatočnému vymytiu mydla z textílie.
Na vymývanie mydlových zvyškov odporúčame kyslý oplach – napr. 10% roztok kyseliny citrónovej, alebo pláchadlo na bielizeň. Pláchadlo je dôležité dať do priečinka na aviváž, nie do priečinka pre gél na pranie.
Pokiaľ z akýchkoľvek dôvodov nechcete alebo nemôžete používať žlčové mydlo, existujú na trhu aj alternatívy vo forme kokosových mydiel alebo olivových mydiel s citrónovým extraktom.
Škvrna od krvi/materského mlieka – ako na ňu?
Pri odstraňovaní škvŕn od krvi alebo bielkovín je potrebné ich najprv opláchnuť v studenej vode. V teplej vode sa zrazia a už sa odstrániť nedajú. Následne aplikujete žlčové mydlo (alebo jemu podobnú alternatívu), nechajte pôsobiť maximálne 15 minút (nie dlhšie) a mydlo riadne vypláchnite. Na vymývanie mydlových zvyškov odporúčame kyslý oplach – napr. 10% roztok kyseliny citrónovej alebo pláchadlo na bielizeň. Pláchadlo je dôležité dať do priečinka na aviváž, nie do priečinka pre gél na pranie.
Bežné škvrny od jedla/korenín/trávy/stolice – ako na ne?
Pri odstraňovaní škvŕn je potrebné ich najprv opláchnuť v studenej vode. Takéto nehody treba riešiť za čerstva, čím dlhšie sú na tkanine, tým ťažšie sa odstraňujú. Následne aplikujete žlčové mydlo (alebo jemu podobnú alternatívu), nechajte pôsobiť maximálne 15 minút (nie dlhšie) a mydlo riadne vypláchnite. Na vymývanie mydlových zvyškov odporúčame kyslý oplach – napr. 10% roztok kyseliny citrónovej alebo pláchadlo na bielizeň. Pláchadlo je dôležité dať do priečinka na aviváž, nie do priečinka pre gél na pranie.
Škvrny je možné zaprať aj so sprejom na škvrny (napríklad od Sonett) a nosič dať oprať.
Zafarbil sa mi nosič od oblečenia – čo teraz?
Vyskúšajte nosič oprať spoločne s papierikmi na zachytávanie farby (aj 4 – 5 ks a viac ) – pokojne aj viackrát.
Druhá možnosť – napustite do vane vodu teplú cca 40 °C. Do vody nasypte 2 lyžice jedlej sódy, dobre premiešajte a nosič nechajte v tomto roztoku dlhšie namočený. Následne dajte nosič oprať do pračky na 40 °C s gélom na pranie, 2 cykly po sebe.
Škvrny tiež môžete skúsiť preprať so žlčovým mydlom (ak bude treba, aj viackrát) – aplikujete žlčové mydlo (alebo jemu podobnú alternatívu), nechajte pôsobiť maximálne 15 minút a potom mydlo poriadne vypláchnite – na vymývanie mydlových zvyškov odporúčame kyslý oplach – napr. 10 % roztok kyseliny citrónovej, alebo pláchadlo na bielizeň. Pláchadlo je dôležité dať do nádobky na aviváž, nie miesto gélu na pranie.
Éterické oleje – áno či nie?
Ak by ste chceli miesto aviváže (kvôli vôni) použiť éterické oleje, odporučili by sme skôr dať si vôňu na zápästie, prípadne ak chcete odstrašiť mole, tak namočiť tyčinku na čistenie ucha do levanduľového oleja a dať na miesto, kde máte uskladnené nosiče. Nosič aj tak nasáva vône vášho oblečenia alebo parfumu, a vzhľadom na to, že je tu možnosť, že by daná vôňa nemusela bábätku vyhovovať (nakoľko každý sme iný), odporúčame byť pri ich používaní opatrní.