Otázky o šatkách

Výber šatky

Akú veľkosť šatky zvoliť?

Správna dĺžka šatky sa určuje podľa vašej konfekčnej veľkosti. Pomôže vám s tým náš Pomocník.

Aké dlhé sú vaše šatky?

V nasledovnej tabuľke uvádzame dĺžky jednotlivých veľkostí po opraní. Počas prania pri 40 °C sa šatka zrazí približne o 10 % v závislosti od zloženia materiálu.
 
Veľkosť 2 3 4 5 6 7
Dĺžka 2,7 m 3,2 m 3,7 m 4,2 m 4,7 m 5,2 m
 

Akú šatku zvoliť v lete?

Ak hľadáte vyslovene letnú šatku, odporúčame siahať po prímesiach ľanu, hodvábu, bambusu alebo tenclu. Tieto dokážu odvádzať pot a vytvoriť príjemnejšiu klímu. Vlna merino je tiež vhodná aj na nosenie v lete, ale vtedy treba zvoliť správnu šatku, ktorá nebude príliš hrubá a podiel vlny v nej je nižší alebo zmiernený hodvábom, tenclom a inými prímesami.
100 % bavlna je však univerzálnou voľbou po celý rok a ani v lete ňou nič nepokazíte.

Akú šatku zvoliť v zime?

Typickým zimným vláknom je vlna. V našich šatkách používame jemnejšiu vlnu merino, ktorá je vhodná aj pre ľudí s citlivejšou pokožkou, ktorých klasická vlna „hryzie“. Merino vlna má skvelé termoregulačné vlastnosti, dokáže zahriať, ale zabraňuje nadmernému prehriatiu, poteniu a udržiava dieťatko aj rodiča v suchu.
Univerzálna bavlnená šatka je rovnako vhodná na nosenie v zime aj počas celého roka.

Je možné mať jednu univerzálnu šatku na celé nosiace obdobie?

Samozrejme, vystačíte si aj s jednou šatkou, odporúčame zvoliť šatky so strednou a vyššou gramážou. V určitých momentoch to bude síce kompromis, ale dá sa to bez problémov zvládnuť.
Napriek tomu veľa mamičiek siaha pri novorodeniatku po tenších šatkách, v ktorých si užijú intenzívne nosenie malého bábätka a potom šatku vymenia za nosnejšiu s vyššou gramážou podľa svojich preferencií.

Čo je to väzba šatky a ako ovplyvňuje jej vlastnosti?

Väzba je spôsob, akým sú nite osnovy a útku prepletené. Vo väčšine našich šatiek používame atlasovú väzbu, ktorá je hladká, lesklá a príjemná na dotyk. Ak nie je uvedené inak, šatky sú tkané touto väzbou. Šatka je tenká do ruky, mierne pružná, dobre sa doťahuje.
Okrem toho máme v ponuke aj dvojútkové väzby Airy Triweave a Rich Triweave. Viac sa o nich dočítate v tomto blogu.

Čo je to druhá trieda kvality?

Druhá trieda kvality znamená vizuálnu vadu, napr. preskočené nitky, viacero útkových uzlíkov, prípadne je uzlík na viditeľnom mieste (v strede šatky a my sme si to pri strihaní nevšimli, až pri finálnej kontrole). Aj na tieto šatky sa samozrejme vzťahuje možnosť vrátenia nepoužitej šatky do 14 dní a viac si o jednotlivých nerovnomernostiach šatiek môžete prečítať tu.

 

Sú vaše šatky bezpečné?

Naše šatky vyrábame iba z priadzí certifikovaných podľa OEKO-TEX® Standard 100 produktovej triedy 1 a zároveň aj farbiaci proces spĺňa tie najprísnejšie kritériá pre deti do troch rokov. Kvalitu našich produktov potvrdilo aj nezávislé laboratórium.
Šatka je zároveň veľmi pevná a aby sa roztrhla, musela by byť zaťažená stovkami kilogramov. Takže ak sú dodržané všetky zásady bezpečného nosenia, šatka nepredstavuje pre dieťatko žiadne riziko.

Aký ľan je použitý vo vašich šatkách?

Ľan je našou najtradičnejšou plodinou a hrdinom v ekologickej udržateľnosti. V našich šatkách je použitý kvalitný európsky ľan z pradiarne s viac ako 100-ročnou históriou. Tento ľan je získavaný z polí na severe Európy, ktoré sú zalievané len prirodzenou dažďovou vodou, bez použitia chemikálií. Ľanové vlákno má na sebe drobné uzlíky a nopky, ktoré v tkanine vytvárajú zaujímavú štruktúru. Aj pre tento svoj rustikálny vzhľad je obľúbenou a vyhľadávanou prímesou.

Viete mi vyrobiť šatku, ktorá je už na stránke vypredaná?

Väčšinu našich šatiek vyrábame ako limitované kolekcie. Niektoré sa priebežne dopĺňajú. Na znovuvyrobenie vypredanej šatky je potrebné opäť nafarbiť veľké množstvo priadze, dať ju vytkať atď.. Výroba jednej šatky preto nie je možná.
Ak máte záujem o nejakú vypredanú šatku, napíšte nám správu prostredníctvom aplikácie Messenger alebo mail na hello@sestrice.com a my vás budeme informovať, či danú šatku budeme dopĺňať alebo vám ponúkneme alternatívy.

Prišla mi od vás šatka a pripadá mi o dosť svetlejšia, ako na fotkách, čím to je?

Monitory a displeje do istej miery skresľujú, avšak nemusí to byť len tým:) Šatku treba oprať - praním sa zrazí a biela osnova nebude tak viditeľná, farebná priadza vystúpi viac do popredia a šatka bude sýtejšej farby.

Ako zanosím šatku? Pripadá mi stále tvrdá a nepoddajná.

Najlepšie samozrejme zanosíte šatku tak, že v nej budete nosiť :)  a často ju viazať. Tiež na nej môžete spať, sedieť, často ju žehliť (s ohľadom na zloženie a odporúčanie na štítku), urobiť si z nej hojdačku, alebo ju na krátky program dať do sušičky.
Naše šatky v strednej gramáži, ktoré sú vhodné aj pre novorodencov, sú však od prvého oprania mäkké a poddajné, ľahko sa s nimi viaže. Nemusíte sa báť, že by ste tieto šatky museli „zanášať“.

Starostlivosť o šatky

Je potrebné pred prvým použitím šatku oprať?

Áno, opraním sa šatka zrazí na svoju finálnu dĺžku, vlákna do seba lepšie zapadnú a dokončí sa výrobný proces.
Pranie odporúčame aj z hygienického hľadiska, keďže šatka bude v priamom kontakte s dieťatkom.

Ako sa mám starať o svoju šatku?

Každá šatka má na šikmom leme štítok s informáciami k ošetrovaniu. Okrem toho vám ku každej pribalíme letáčik s podrobnými informáciami o praní a starostlivosti. Pozornosť si zaslúžia najmä šatky z citlivých materiálov ako hodváb či vlna.

Naviazal/a som neopratú šatku – je neodvratne zničená?

Nie, nie je:)  Naše šatky tkáme tak, aby boli pevné a odolné a jedno takéto naviazanie ich nezničí. Operte šatku podľa pokynov a spokojne v nej noste ďalej.

Oprala som šatku v pracom prášku alebo s avivážou – čo teraz?

Šatku viackrát za sebou operte v čistej vode s troškou octu v priehradke na aviváž (kľudne aj 6×). Môžete skúsiť predpierku, pranie a  3× plákanie. Treba ju prať dovtedy, kým sa z nej prací prášok alebo  aviváž nevyperie.

Tento pokyn sa týka šatiek bavlnených a šatiek s prímesou ľanu či konope.

Šatky s hodvábom a vlnou treba, samozrejme, prať ručne. Pri tencli odporúčame pri takto intenzívnom praní tiež ručné pranie, kvôli chĺpkom a žmolkom.

Potom v nej spokojne noste ďalej:)

Vytiahla som šatku z práčky a je fľakatá – čo s tým?

Toto sa stáva najmä pri nových šatkách, ktorých vlákna sú ošetrené, aby boli pri tkaní pevnejšie. Preto nová šatka horšie nasáva vodu a niekedy sa v práčke celá nezmáča. Keď ju vytiahnete, má na sebe suché miesta, ktoré v porovnaní so zvyšnou mokrou šatkou pôsobia ako fľaky.

Občas sa tento jav môže vyskytnúť i pri práčkach novej generácie, ktoré si napúšťajú vodu podľa hmotnosti bielizne v práčke – práčka nenapustí dosť vody a šatku z nej vytiahnete "fľakatú" so suchými miestami. Ak sa vám toto stane, je dobré šatku pred vložením do práčky ručne ponamáčať vo vani, aby poriadne nasiakla vodou a následne už prať podľa inštrukcií.
 

Na šatke sa mi urobili žmolky, môžem použiť odžmolkovač?

Áno, pokojne môžete použiť odžmolkovač:)

Žmolky sú prirodzenou súčasťou opotrebenia/používania šatiek. Na naše šatky používame priadze česanej bavlny. To znamená, že vlákna sú “počesané” v jednom smere. Dĺžka vlákien určuje jej pevnosť – čím dlhšie vlákna, tým pevnejšia bavlna (a tým aj drahšia bavlna). Žmolkovanie je jedným z typických znakov bavlny. Proti žmolkovaniu sa môžu použiť rôzne chemické úpravy vlákien, alebo sa dajú použiť prímesové vlákna (jedným z nich polyester). Keďže chceme používať pre naše deti čo najviac prírodné materiály bez chemických úprav, naše nosiče a šatky sú vyrobené zo 100 % bavlny.

Tiež záleží od väzby, ktorou je samotná textília tkaná. Každá má svoje výhody a nevýhody. My tkáme šatky aj textíliu na nosiče jemnou atlasovou väzbou. V porovnaní s keprovou väzbou je mäkká a poddajná a umožňuje nám vytkávať rozmanité dizajny. Pri tkaní vyniknú sýte farby osnovy (alebo útku), na druhej strane má však na osnove “dlhšie vlákna” ktoré sú odhalené a jednotlivé minivlákienka sa od nich môžu odpojiť, spliesť sa s ďalšími a vzniká “žmolok”. Preto aj najkvalitnejšie priadze, keď sú tkané tak, že je väčšia časť z nich odhalená sa zožmolkujú. Riešením je prať “naruby” – čo pri nosiči ani šatke nie je možné. Takže žmolkovaniu sa nevyhneme. Veľmi záleží aj od farby – pri tmavších a sýtejších farbách je toto žmolkovanie viditeľnejšie.

Žmolkovanie sa dá vizuálne zjemniť aj tým napríklad, že tkaninu ožehlíte, alebo použijete odžmolkovač.

Žlčové mydlo na fľaky – áno či nie?

Naše doterajšie skúsenosti so žlčovým mydlom nás momentálne vedú k tomu, že jeho používanie naďalej odporúčame. Je ale veľmi dôležité dodržať pokyny na jeho použitie, nenechávať ho na tkaninách dlho (maximálne 15 minút) a taktiež venovať zvýšenú pozornosť dostatočnému vymytiu mydla z textílie.

Na vymývanie mydlových zvyškov odporúčame kyslý oplach – napr. 10% roztok kyseliny citrónovej, alebo pláchadlo na bielizeň. Pláchadlo je dôležité dať do priečinka na aviváž, nie do priečinka pre gél na pranie.

Pokiaľ z akýchkoľvek dôvodov nechcete alebo nemôžete používať žlčové mydlo, existujú na trhu aj alternatívy vo forme kokosových mydiel alebo olivových mydiel s citrónovým extraktom.

Škvrna od krvi, materského mlieka – ako na ňu?

Bavlna, tencel, konope, ľan
Pri odstraňovaní škvŕn od krvi alebo bielkovín je potrebné ich najprv opláchnuť v studenej vode. V teplej vode sa zrazia a už sa odstrániť nedajú. Následne aplikujete žlčové mydlo (alebo jemu podobnú alternatívu), nechajte pôsobiť maximálne 15 minút (nie dlhšie) a mydlo riadne vypláchnite. Na vymývanie mydlových zvyškov odporúčame kyslý oplach – napr. 10% roztok kyseliny citrónovej alebo pláchadlo na bielizeň. Pláchadlo je dôležité dať do priečinka na aviváž, nie do priečinka pre gél na pranie.

Merino, hodváb
Pri odstraňovaní škvŕn od krvi alebo bielkovín je potrebné ich najprv opláchnuť v studenej vode. V teplej vode sa zrazia a už sa odstrániť nedajú. Následne si v malej miske zarobte koncentrovanejší roztok vody a pracieho gélu na vlnu a hodváb, tkaninu v ňom jemne pošúchajte, preperte a vypláchajte – všetko podľa zásad ručného prania. Vlna a hodváb ako živočíšne vlákna majú rady kyslý oplach, takže pri nízkej koncentrácii a krátkom namáčaní na ne môžete aplikovať aj kyslý oplach.

Alternatívne riešenie – prací gél na vlnu a hodváb natrite prstom na fľak na suchej mikine a počkajte asi 15 minút. Potom šatku namočte do 30° vody a operte. Ďalší gél do práčky (okrem toho, ktorý ste aplikovali na daný fľak) už nedávajte.

Bežné škvrny od jedla, korenín, trávy, stolice – ako na ne?

Bavlna, tencel, konope, ľan
Pri odstraňovaní škvŕn je potrebné ich najprv opláchnuť v studenej vode. Takéto nehody treba riešiť za čerstva, čím dlhšie sú na tkanine, tým ťažšie sa odstraňujú. Následne aplikujete žlčové mydlo (alebo jemu podobnú alternatívu), nechajte pôsobiť maximálne 15 minút (nie dlhšie) a mydlo riadne vypláchnite. Na vymývanie mydlových zvyškov odporúčame kyslý oplach – napr. 10% roztok kyseliny citrónovej alebo pláchadlo na bielizeň. Pláchadlo je dôležité dať do priečinka na aviváž, nie do priečinka pre gél na pranie.

Škvrny je možné zaprať aj so sprejom na škvrny (napríklad od Sonett) a šatku dať oprať.

Merino, hodváb
Pri odstraňovaní škvŕn je potrebné ich najprv opláchnuť v studenej vode. Následne si v malej miske zarobte koncentrovanejší roztok vody a pracieho gélu na vlnu a hodváb, tkaninu v ňom jemne pošúchajte, preperte a vypláchajte – všetko podľa zásad ručného prania. Vlna a hodváb ako živočíšne vlákna majú rady kyslý oplach, takže pri nízkej koncentrácii a krátkom namáčaní na ne môžete aplikovať aj kyslý oplach.

Alternatívne riešenie – prací gél na vlnu a hodváb natrite prstom na fľak na suchej mikine a počkajte asi 15 minút. Potom šatku namočte do 30° vody a operte. Ďalší gél do práčky (okrem toho, ktorý ste aplikovali na daný fľak) už nedávajte.

Zafarbila sa mi šatka od oblečenia – čo teraz?

Bavlna, ľan, konope, tencel
Vyskúšajte šatku oprať spoločne s papierikmi na zachytávanie farby (aj 4 - 5 ks a viac ) – pokojne aj viackrát.

Druhá možnosť – napustite do vane vodu teplú cca 40 °C. Do vody nasypte 2 lyžice jedlej sódy, dobre premiešajte a šatku nechajte v tomto roztoku dlhšie namočenú. Následne dajte šatku oprať do pračky na 40 °C s gélom na pranie, 2 cykly po sebe.

Škvrny tiež môžete skúsiť preprať so žlčovým mydlom (ak bude treba, aj viackrát) - aplikujete žlčové mydlo (alebo jemu podobnú alternatívu), nechajte pôsobiť maximálne 15 minút (nie dlhšie) a potom mydlo riadne vypláchnite - na vymývanie mydlových zvyškov odporúčame kyslý oplach (napr. 10% roztok kyseliny citrónovej, alebo pláchadlo na bielizeň). Pláchadlo je dôležité dať do nádobky na aviváž, nie miesto gélu na pranie.

Merino/hodváb
Odporúčame šatku nechať chvíľu namočenú v roztoku prostriedku na vlnu a hodváb, potom ručne oprať aj s papierikmi na zachytávanie farby (ak bude treba, viackrát za sebou).

Éterické oleje – áno či nie?

Ak by ste chceli miesto aviváže (kvôli vôni) použiť éterické oleje, odporučili by sme skôr dať si vôňu na zápästie, prípadne ak chcete odstrašiť mole, tak namočiť tyčinku na čistenie ucha do levanduľového oleja a dať na miesto, kde máte uskladnené šatky. Šatka aj tak nasáva vône vášho oblečenia alebo parfumu, a vzhľadom na to, že je tu možnosť, že by daná vôňa nemusela bábätku vyhovovať (nakoľko každý sme iný), odporúčame byť pri ich používaní opatrní.

Šatka merino+tencel pustila farbu, čo teraz?

Pravdepodobne bola šatka opraná v nevhodnom pracom prostriedku, možno aj niekedy v minulosti, ktorý destabilizoval farbu vo vlnenom vlákne. Klasické pracie prostriedky sú zásaditejšie ako tie na vlnu a môžu práve narušiť stabilitu farbeného vlneného vlákna. Preto je dôležité používať na textílie s prímesou vlny len pracie prostriedky určené na vlnu. Odporúčame šatku oprať so správnym pracím prostriedkom niekoľkokrát po sebe, aby sa z nej vypláchala uvoľnená farba z vlákien.