Otázky o Smart Fashion

Urobili sa mi na šatách / mikine žmolky, môžem použiť odžmolkovač?

Áno, pokojne môžete použiť odžmolkovač:)

Žmolkovanie sa dá vizuálne zjemniť napríklad aj tým, že textíliu ožehlíte. Smart Hoodie 02 z materiálu Tecnostretch a ani Smart Jacket zo softshellu žehliť neodporúčame.

Žlčové mydlo na fľaky – áno či nie?

Naše doterajšie skúsenosti so žlčovým mydlom nás momentálne vedú k tomu, že jeho používanie naďalej odporúčame. Je ale veľmi dôležité dodržať pokyny na jeho použitie, nenechávať ho na tkaninách dlho (maximálne 15 minút) a taktiež venovať zvýšenú pozornosť dostatočnému vymytiu mydla z textílie.

Na vymývanie mydlových zvyškov odporúčame kyslý oplach – napr. 10% roztok kyseliny citrónovej, alebo pláchadlo na bielizeň. Pláchadlo je dôležité dať do priečinka na aviváž, nie do priečinka pre gél na pranie.

Pokiaľ z akýchkoľvek dôvodov nechcete alebo nemôžete používať žlčové mydlo, existujú na trhu aj alternatívy vo forme kokosových mydiel alebo olivových mydiel s citrónovým extraktom.

Prečo sú vaše mikiny, šaty, bundy také drahé?

Všetky naše výrobky sa snažíme vyrábať tak, aby to bolo fér – voči životnému prostrediu, voči ľuďom, ktorí dané oblečenie šijú a aj voči našim zákazníčkam a zákazníkom. Používame iba certifikované materiály, ktoré sa v procese svojej výroby snažia byť čo najviac ohľaduplné k prírode aj k ľuďom a výrobky pre nás šije krajčírska dielňa, kde sú ľudia férovo ohodnotení za všetku tú krásnu prácu, ktorú odvádzajú.

Naším cieľom je vyrábať kvalitné oblečenie, ktoré sa vám neopozerá a nevyjde z módy. Také, ktoré môžete kombinovať navzájom, aby ste si vystačili s menším počtom kúskov, a pritom sa z nich vedeli tešiť dlhý čas. Veríme, že keď si ľudia rozhodnú náš výrobok, ocenia aj to, že svojím nákupom podporili férovú módu, v ktorej je každá časť dodávateľského reťazca transparentná a ľudia dostávajú za svoju prácu primeranú plácu.

Ak si vyberiete oblečenie Smart Fashion, získate kvalitu, inovácie a nadčasovosť. Nikdy sme nechceli vyrábať „len ďalšie nosičské mikiny, bundy“ alebo „proste šaty“. Chceli sme výnimočný produkt, aký na trhu nebol. Veríme, že sa nám to podarilo a bude sa nám to dariť aj naďalej s vašou podporou.

 

Smart Hoodie, Smart Jacket – mám sa merať s dieťaťom alebo bez?

Rozmery uvádzané vo veľkostných tabuľkách pre Smart Hoodie a Smart Jacket sú merané v zapnutom stave bez dieťaťa. Merajte teda vždy iba samú seba – naša mikina je strihovo oversize a okrem toho je veľmi flexibilná a pružná. Softshellová bunda je materiálovo pevnejšia a treba pri nej rátať aj s oblečením pod ňou.

Smart Hoodie

Aké sú vaše mikiny teplé?

Záleží na tom, ako veľmi je vám zima :) Toto je veľmi individuálne, ale ak by sme to mali zovšeobecniť, tak pre zimomravých ľudí platí nasledovné:

Smart Hoodie 01 s Tecnowool® – sama o sebe vhodná na jar a jeseň a počas teplejších zimných dní. V zime a upršanom, ufúkanom počasí je potrebné na ňu dať ďalšiu vrstvu, ideálne takú, ktorá odolá vetru aj vode, napríklad našu sofsthellovú Smart Jacket.

Smart Hoodie 02 s Tecnostretch® – vhodná na chladnejšie letné dni (večery), alebo do teplejšej jari a jesene.

Pre otužilých ľudí by sme mohli naše odporúčania zovšeobecniť nasledovne:

Smart Hoodie 01 s Tecnowool® – vhodná počas celej zimy (s ohľadom na to, že nie je nepremokavá)

Smart Hoodie 02 s Tecnostretch® – vhodná na jar a jeseň a počas teplejších zimných dní.

V upršanom, ufúkanom počasí je potrebné dať na ne ďalšiu vrstvu, ideálne nepremokavú, nakoľko samotné mikiny nepremokavé nie sú :)

Neviem sa rozhodnúť medzi dvoma veľkosťami Smart Hoodie. Ktorú zvoliť?

Záleží na tom, v čom sa cítite pohodlnejšie – ak máte radšej obtiahnutejšie veci „na telo“, zvoľte menšiu veľkosť. Ak sa cítite lepšie skôr v oversize veciach, zvoľte väčšiu veľkosť. Naše mikiny sú elastické a prispôsobia sa, ale je dôležité, aby ste sa v nich cítili dobre a pohodlne.

Môžete sa tiež pridať do našej Sestrice Fans skupine na FB a opýtať sa na skúsenosti, naše členky vždy veľmi ochotne poradia a podelia sa so svojimi skúsenosťami a fotkami, ako im mikiny sedia.

Ak vám objednaná mikina nesadne, môžete ju nenosenú do dvoch týždňov vrátiť.

Prečo vaše mikiny nemajú pútka?

Strečový materiál, pre ktorý je naša mikina taká obľúbená, je veľmi pružný ale zároveň má aj svoju váhu. Ak by celá spočívala na takom malom kúsku, mohlo by dôjsť k poškodeniu tkaniny. Mikinu preto odporúčame vešať na ramienko :)

Oprala som mikinu podľa inštrukcií, ale práčka mi ju nevyžmýkala. Prečo?

Ak ste mikinu prali samostatne, mohlo sa stať, že nebola v pracom bubne rovnomerne rozložená a práčka ju nevedela dostatočne odstrediť. V takom prípade pridajte do práčky k mikine osušky podobnej farby (alebo niečo podobné) a zapnite odstreďovanie – práčka by mala znova napustiť vodu a všetko opätovne odstrediť.

Oprala som merino mikinu Smart Hoodie 01 v nesprávnom pracom prostriedku alebo s avivážou – čo teraz?

Mikinu viackrát za sebou operte v prostriedku na vlnu s troškou octu v priehradke na aviváž. Opakujte dovtedy, kým sa neželaný prací prostriedok alebo aviváž nevyperie.

Merino mikinu Smart Hoodie 01 mi v práčke zafarbilo iné oblečnie.

Odporúčame mikinu nechať chvíľu namočenú v roztoku vody a prostriedku na vlnu a hodváb. Následne ju operte aj s papierikmi na zachytávanie farby (ak bude treba, viackrát za sebou).

Škvrna od krvi/materského mlieka na merino mikine Smart Hoodie 01 – ako na ňu?

Pri odstraňovaní škvŕn od krvi alebo bielkovín je potrebné ich najprv opláchnuť v studenej vode. V teplej vode sa zrazia a už sa odstrániť nedajú. Následne si v malej miske zarobte koncentrovanejší roztok vody a pracieho gélu na vlnu a hodváb, tkaninu v ňom jemne pošúchajte, preperte a vypláchajte. Vlna ako živočíšne vlákno má rady kyslý oplach, takže pri nízkej koncentrácii a krátkom namáčaní na ňu môžete aplikovať aj kyslý oplach.

Alternatívne riešenie – prací gél na vlnu a hodváb natrite prstom na fľak na suchej mikine a počkajte asi 15 minút. Následne mikinu operte. Ďalší gél do práčky (okrem toho, ktorý ste aplikovali na daný fľak) už nedávajte.

Bežné škvrny od jedla, korenín, trávy na merino mikine Smart Hoodie 01 – ako na ne?

Pri odstraňovaní škvŕn je potrebné ich najprv opláchnuť v studenej vode. Následne si v malej miske zarobte koncentrovanejší roztok vody a pracieho gélu na vlnu a hodváb, tkaninu v ňom jemne pošúchajte, preperte a vypláchajte. Vlna ako živočíšne vlákno má rady kyslý oplach, takže pri nízkej koncentrácii a krátkom namáčaní na ňu môžete aplikovať aj kyslý oplach.

Alternatívne riešenie – prací gél na vlnu a hodváb natrite prstom na fľak na suchej mikine a počkajte asi 15 minút. Následne mikinu operte. Ďalší gél do práčky (okrem toho, ktorý ste aplikovali na daný fľak) už nedávajte.

Tecnostretch mikinu Smart Hoodie 02 mi v práčke zafarbilo iné oblečnie.

Operte mikinu spoločne s papierikmi na zachytávanie farby (aj 4-5 ks a viac ) – pokojne aj viackrát.

Alternatívne riešenie – napustite do vane vodu s teplotou cca 30 °C. Do vody nasypte 2 lyžice jedlej sódy, dobre premiešajte a nechajte v tom mikinu dlhšie namočenú. Následne ju dajte oprať do pračky na 30 °C s gélom na pranie, 2 cykly po sebe.

Škvrny tiež môžete skúsiť preprať so žlčovým mydlom (ak bude treba, aj viackrát). Aplikujete žlčové mydlo (alebo jemu podobnú alternatívu), nechajte pôsobiť maximálne 15 minút (nie dlhšie) a potom mydlo riadne vypláchnite. Na vymývanie mydlových zvyškov odporúčame kyslý oplach – napr. 10% roztok kyseliny citrónovej, alebo pláchadlo na bielizeň. Pláchadlo je dôležité dať do nádobky na aviváž, nie miesto gélu na pranie.

Ďalšia možnosť je zakúpiť si šetrný odstraňovač škvŕn (napr. Sonnet), namočiť mikinu do studenej vody, nechať postáť, následne aplikovať sprej a potom oprať s papierikmi na zachytenie farby.

Škvrna od krvi/materského mlieka na Tecnostretch mikine Smart Hoodie 02 – ako na ňu?

Pri odstraňovaní škvŕn od krvi alebo bielkovín je potrebné ich najprv opláchnuť v studenej vode. V teplej vode sa zrazia a už sa odstrániť nedajú. Následne aplikujete žlčové mydlo (alebo jemu podobnú alternatívu), nechajte pôsobiť maximálne 15 minút (nie dlhšie) a mydlo riadne vypláchnite. Na vymývanie mydlových zvyškov odporúčame kyslý oplach – napr. 10% roztok kyseliny citrónovej alebo pláchadlo na bielizeň. Pláchadlo je dôležité dať do priečinka na aviváž, nie do priečinka pre gél na pranie.

Bežné škvrny od jedla, korenín, trávy na Tecnostrech mikine Smart Hoodie 02 – ako na ne?

Pri odstraňovaní škvŕn je potrebné ich najprv opláchnuť v studenej vode. Takéto nehody treba riešiť za čerstva, čím dlhšie sú na tkanine, tým ťažšie sa odstraňujú. Následne aplikujete žlčové mydlo (alebo jemu podobnú alternatívu), nechajte pôsobiť maximálne 15 minút (nie dlhšie) a mydlo riadne vypláchnite. Na vymývanie mydlových zvyškov odporúčame kyslý oplach – napr. 10% roztok kyseliny citrónovej alebo pláchadlo na bielizeň. Pláchadlo je dôležité dať do priečinka na aviváž, nie do priečinka pre gél na pranie.

Škvrny je možné zaprať aj so sprejom na škvrny (napríklad od Sonett) a mikinu dať oprať. 

Smart Dress

Smart Dress – neviem sa rozhodnúť medzi dvoma veľkosťami. Ktorú zvoliť?

Na našej stránke máme tabuľku s rozmermi pre jednotlivé modely a ich veľkosti. Najlepšie je detailne sa premerať a porovnať si rozmery so šatami, o ktoré máte záujem. Nezabudnite venovať pozornosť aj obvodu rukáva – tento údaj je veľmi dôležitý, aby vám šaty boli pohodlné a príjemné na nosenie.

Môžete sa tiež pridať do našej Sestrice Fans skupine na FB a opýtať sa na skúsenosti, naše členky vždy veľmi ochotne poradia a podelia sa so svojimi skúsenosťami a fotkami, ako im šaty sedia. 

Ak vám objednané šaty nesadnú, môžete ich nenosené do dvoch týždňov vrátiť.

Môžem dať šaty do sušičky?

Pri niektorých látkach uvádza výrobca, že môžu ísť aj do sušičky, ale z našich skúseností šaty po sušení v sušičke rýchlo "vyšedivejú". Čiže my odporúčame sušiť radšej voľne, nie v sušičke. Aj vďaka tomu vydržia dlhšie krásne:)

Oprala som šaty v nesprávnom pracom prostriedku – čo teraz?

Nič sa nedeje, viackrát ich preperte vo vami preferovanom pracom prostriedku.

Smart Dress mi v práčke zafarbilo iné oblečenie

Operte šaty spoločne s papierikmi na zachytávanie farby (aj 4-5 ks a viac ) – pokojne aj viackrát.

Alternatívne riešenie – napustite do vane vodu s teplotou cca 40 °C. Do vody nasypte 2 lyžice jedlej sódy, dobre premiešajte a nechajte v tom šaty dlhšie namočené. Následne ich dajte oprať do pračky na 40 °C s gélom na pranie, 2 cykly po sebe.

Škvrny tiež môžete skúsiť preprať so žlčovým mydlom (ak bude treba, aj viackrát). Aplikujete žlčové mydlo (alebo jemu podobnú alternatívu), nechajte pôsobiť maximálne 15 minút (nie dlhšie) a potom mydlo riadne vypláchnite. Na vymývanie mydlových zvyškov odporúčame kyslý oplach – napr. 10% roztok kyseliny citrónovej, alebo pláchadlo na bielizeň. Pláchadlo je dôležité dať do priečinka na aviváž, nie do priečinka pre gél na pranie.

Ďalšia možnosť je zakúpiť si šetrný odstraňovač škvŕn (napr. Sonnet), namočiť šaty do studenej vody, nechať postáť, následne aplikovať sprej a potom oprať s papierikmi na zachytenie farby.

Škvrna od krvi / materského mlieka na Smart Dress – ako na ňu?

Pri odstraňovaní škvŕn od krvi alebo bielkovín je potrebné ich najprv opláchnuť v studenej vode. V teplej vode sa zrazia a už sa odstrániť nedajú. Následne aplikujete žlčové mydlo (alebo jemu podobnú alternatívu), nechajte pôsobiť maximálne 15 minút (nie dlhšie) a mydlo riadne vypláchnite. Na vymývanie mydlových zvyškov odporúčame kyslý oplach – napr. 10% roztok kyseliny citrónovej alebo pláchadlo na bielizeň. Pláchadlo je dôležité dať do priečinka na aviváž, nie do priečinka pre gél na pranie.

Bežné škvrny od jedla, korenín, trávy na Smart Dress – ako na ne?

Pri odstraňovaní škvŕn je potrebné ich najprv opláchnuť v studenej vode. Takéto nehody treba riešiť za čerstva, čím dlhšie sú na tkanine, tým ťažšie sa odstraňujú. Následne aplikujete žlčové mydlo (alebo jemu podobnú alternatívu), nechajte pôsobiť maximálne 15 minút (nie dlhšie) a mydlo riadne vypláchnite. Na vymývanie mydlových zvyškov odporúčame kyslý oplach – napr. 10% roztok kyseliny citrónovej alebo pláchadlo na bielizeň. Pláchadlo je dôležité dať do priečinka na aviváž, nie do priečinka pre gél na pranie.

Škvrny je možné zaprať aj so sprejom na škvrny (napríklad od Sonett) a šaty dať oprať. 

Smart Jacket

Je vaša Smart Jacket vhodná aj na zimu?

Smart Jacket 01 je vyrobená z teplejšieho softshellu so zateplením Tecnopile Fleece. Má vodný stĺpec 10 000 mm, ktorý vás ochráni pred dažďom aj snehom. Samozrejme, veľa záleží na vašom osobnom pocite komfortu počas zimy – či ste skôr zimomravý človek alebo otužilý. Bratislavskú zimu zvládne s prehľadom, tú oravskú asi skôr nie;) Dôležité je tiež to, ako sa oblečiete pod ňu a s čím ju skombinujete.

Ako sedí vaša Smart Jacket veľkostne? Ak mám Smart Hoodie M/L, môžem si kúpiť aj Smart Jacket M/L?

Materiál Smart Jacket nie je natoľko elastický ako materiál mikiny Smart Hoodie. Čiže, ak máte mikinu, ktorá vám je tesne na telo, môžete potrebovať bundu o číslo väčšiu. Samozrejme, dôležité je tiež pomerať sa, ideálne s oblečením, ktoré plánujete pod bundu nosiť a pozorne si preštudovať rozmery uvedené vo veľkostnej tabuľke.