Starostlivosť o šatky

Zloženie a jednotlivé prímesi v rôznom percentuálnom zastúpení v pomere k bavlne do veľkej miery ovplyvňujú nielen celkové vlastnosti šatiek, ale aj starostlivosť o ne. Ktorú si teda vybrať a ako sa o ňu potom starať?

PRVÉ PRANIE

Naše šatky sú utkané z priadzí, ktoré prešli veľmi šetrným procesom farbenia, aby boli vhodné aj pre deti do troch rokov. Počas prvých praní sa z nich preto môže vymývať nadbytočná farba. Z tohto dôvodu perte šatku oddelene alebo s príbuznými farbami.

Pred prvým naviazaním je potrebné šatku oprať. Praním sa dokončí výrobný proces a jednotlivé vlákna do seba zapadnú tak, aby sa dosiahla želaná pevnosť a odolnosť šatky. Zároveň odporúčame šatku oprať aj z hygienických dôvodov. Vždy použite správny prací prostriedok – odporúčame používať iba tekuté pracie gély a nepoužívať aviváž – viac informácií nájdete pri jednotlivých prímesiach.

Špeciálne pri prvom praní je dôležité oprať šatku na maximálnej teplote, aká je uvedená na štítku, neskôr už môžete prať aj na nižšej (nikdy nie na vyššej).

V prípade, že je vaša šatka zložená z viacerých prímesí, riadte sa starostlivosťou o tú najcitlivejšiu.

V našich šatkách môžete nájsť tieto materály: BAVLNA, VLNATENCELĽAN – KONOPABAMBUS,  HODVÁB.
 

Bavlna

Pri výrobe našich šatiek používame česanú bavlnu, ktorá je nosnejšia a jemnejšia. Je to najuniverzálnejší materiál pri výbere šatky ako pre novorodenca, tak aj pre staršie dieťa. Rozdiel je v gramáži, a teda hrúbke a hmotnosti šatky. Čím vyššia gramáž, tým je šatka hrubšia a nosnejšia. Bavlna je príjemná na dotyk, dobre saje vlhkosť/pot a nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Pranie

Pre pranie použite tekutý prací gél bez optických rozjasňovačov, nepoužívajte aviváž. Perie sa buď na 40 °C alebo na 60 °C – podľa pokynov, ktoré nájdete na štítku šikmého lemu šatky, na krátkom programe. Odstreďujte na nízkych otáčkach (odporúčame 400).

Sušenie

Bavlnenú šatku môžete sušiť „na harmoniku“ na sušiaku na bielizeň, mimo priamych zdrojov tepla a slnka. Pri niektorých šatkách je možné použiť sušičku, riaďte sa štítkom. Pre najlepšie zachovanie šatky však odporúčame sušičku používať iba v nevyhnutných prípadoch.

Žehlenie

Žehlíme na strednom stupni pre bavlnu s naparovaním/s parou.

Skladovanie, keď nenosíte

Môžete použiť všetky typy skladovania, bavlna nie je náročná – klasické poskladanie alebo zvinutie do rolky.

VLNA

Patrí medzi tradičné a obľúbené prímesi šatiek, pretože je vďaka svojim termoregulačným vlastnostiam vhodná do každého počasia. Je náročnejšia na údržbu, no vďaka svojej samočistiacej schopnosti ju naopak netreba príliš často prať. Vlna má termoregulačné vlastnosti – v zime hreje, v lete odvádza pot, príjemne pruží, je priedušná a savá, odpudzuje nečistoty. Od začiatku je mäkká a poddajná, preto ju netreba zanášať. Ľudí citlivých na vlnu však môže mierne hrýzť.

Merino vlna, ktorú používame v našich šatkách najčastejšie, má oproti klasickej ovčej vlne lepšie termoregulačné vlastnosti a je jemnejšia. Občas ju kombinujeme s inými prímesami, napríklad s tenclom, hodvábom, ľanom, ktoré dodatočne upravujú jej vlastnosti. Niekedy sa v našich šatkách vyskytnú aj iné druhy vlny, ako napríklad jemná a luxusná babycamel vlna alebo vlna z exotickej alpaky.

Pranie

Pre pranie použite tekutý prací gél na vlnu, nepoužívajte aviváž. Niektoré naše vlnené šatky je možné prať v práčke. Riaďte sa pokynmi, ktoré nájdete na štítku šikmého lemu šatky. Ak je možné prať šatku v práčke,  perte ju na šetrnom programe pre vlnu a jemné tkaniny bez odstreďovania. Vyhnete sa tak vzniku skladov, ktoré sa ťažšie rozžehľujú.

Ak si šatka vyžaduje ručné pranie, postupujte podľa tohto návodu:

Ručné pranie

Do vane alebo vaničky napustite vlažnú vodu s maximálnou teplotou 30 °C spolu s prostriedkom na pranie vlny a hodvábu (bez optických zjasňovačov, zmäkčovačov alebo enzýmov). Šatku do tohto „kúpeľa“ jemne namočte a postláčajte. Vyhnite sa drsnému zaobchádzaniu a šúchaniu. Doprajte jej niekoľkominútový kúpeľ. Následne ju niekoľkokrát prepláchajte v čistej vode a vytlačte prebytočnú vodu. Nežmýkajte krútením! Rozprestrite svetlú osušku, zrolujte do nej šatku, aby osuška vysala vlhkosť. Postupovať môžete aj podľa nášho fotonávodu.

Vlna Total Easy Care Merino je špeciálne upravená tak, aby sa mohla prať v  práčke. Šatku perte na šetrnom programe pre vlnu a jemné tkaniny bez odstreďovania. Vyhnete sa tak vzniku skladov, ktoré sa ťažšie rozžehľujú. Nežmýkajte krútením, ale pokračujte ako pri sušení vlny. Total Easy Care Merino je tiež možné sušiť v sušičke na stupni vlna.Pre najlepšie zachovanie šatky však odporúčame sušičku používať iba v nevyhnutných prípadoch.

Sušenie

Riaďte sa pokynmi na štítku v závislosti od typu vlny vo vašej šatke. Vlna Total Easy Care Merino je špeciálne upravená tak, že je možné sušiť ju v sušičke. Sušička však vlákna značne opotrebováva, preto ak si chcete šatku uchovať dlhšie peknú, odporúčame sušiť na voľno.

V prípade sušenia na voľno je nutné sušiť šatku vodorovne rozprestretú, aby nikde neprišlo k namáhaniu alebo naťahovaniu mokrých vlákien. Šatka by sa mohla znehodnotiť a vlákna vyťahať. Sušíme mimo priamych zdrojov tepla a slnka.

Žehlenie

Šatku po uschnutí ožehlite na stupni pre vlnu bez pary.

Skladovanie, keď nenosíte

Ideálne buď zloženie do štvorca alebo zavinutie do rolky.

Tencel®

Šatka s Tenclom je dostatočne nosná, keďže vlákno je pevné, je veľmi poddajná, priedušná a savá. Tencel pôsobí na pokožke ako pohladenie a je veľmi príjemný najmä v letných mesiacoch. TENCEL® je jemný ako hodváb a zároveň je chladivejší ako ľan. Dokáže absorbovať vlhkosť lepšie ako bavlna.

Nepotrebuje takmer žiadne zanášanie.

Pranie

Pre pranie použite tekutý prací gél bez optických rozjasňovačov, nepoužívajte aviváž.  Tencel sa perie štandardne na 40 °C – teplotu zvoľte podľa pokynov, ktoré nájdete na štítku šikmého lemu šatky. Odstreďujte na nízkych otáčkach (odporúčame 400).

Sušenie

Tenclovú šatku môžete sušiť „na harmoniku“ na sušiaku na bielizeň, mimo priamych zdrojov tepla a slnka.

Žehlenie

Tencel žehlíme na jednej bodke, ideálne ešte mierne vlhký a z prímesovej strany šatky (ak neviete, ktorá to je, napíšte nám :) ) Ak je šatka stále je pokrčená, môžete ju skúsiť ožehliť cez mierne vlhkú utierku na vyššom stupni na bavlnenej strane.

Skladovanie, keď nenosíte

Ideálne buď zloženie do štvorca alebo zavinutie do rolky.

Ľan a konopa

Vlastnosti

Ľan je známy pre svoje termoregulačné vlastnosti, je chladivý, antibakteriálny a zabraňuje poteniu a prehriatiu v horúcich letných dňoch. V zime naopak, vďaka dutinkám v ľanovom vlákne, vytvára akúsi izoláciu a hreje. Svojou pevnosťou zvyšuje nosnosť šatky, a teda aj pohodlie pri nosení ťažkých detičiek.

Konopu v šatke spoznáte vďaka vysokej nosnosti, skvelým termoregulačným vlastnostiam a zaujímavému nepravidelnému vzhľadu.

Pranie

Pre pranie použite tekutý prací gél bez optických rozjasňovačov, nepoužívajte aviváž. Perte štandardne na 40 °C – podľa pokynov, ktoré nájdete na štítku šikmého lemu šatky. Odstreďujte na nízkych otáčkach (odporúčame 400).

Sušenie

Šatku môžete sušiť „na harmoniku“ na sušiaku na bielizeň, mimo priamych zdrojov tepla a slnka. Pri niektorých šatkách je možné použiť sušičku, riaďte sa štítkom. Pre najlepšie zachovanie šatky však odporúčame sušičku používať iba v nevyhnutných prípadoch.

Žehlenie

Žehlite ju, keď je ešte mierne vlhká a s naparovaním. Na začiatku, kým je ľan či konope ešte nezanosené, šatka uvíta častejšie žehlenie.

Skladovanie, keď nenosíte

Ideálne je zvinutie do rolky a občasné previnutie. Skladanie, ktoré by mohlo vyvíjať tlak na určité miesta, by mohlo spôsobiť rozostúpenie vlákien a následné sklady.

Bambus

Bambus je priedušný, ľahký, jemný, ideálny pre novorodeniatko alebo na leto.

Pranie

Pre pranie použite tekutý prací gél bez optických rozjasňovačov, nepoužívajte aviváž. Perte na nízkych teplotách, aby sa nepoškodili bambusové vlákna, ideálne 30 °C – podľa pokynov, ktoré nájdete na štítku šikmého lemu šatky. Odstreďujte na nízkych otáčkach (odporúčame 400).

Sušenie

Šatky s bambusom sušíme vodorovne rozprestreté, aby nikde neprišlo k namáhaniu alebo naťahovaniu mokrých vlákien, mimo priamych zdrojov tepla a slnka. Šatka by sa mohla znehodnotiť a vlákna vyťahať.

Žehlenie

Bambus žehlíme na jednej bodke, ideálne ešte mierne vlhký a z prímesovej strany šatky (ak neviete, ktorá to je, napíšte nám :) ) Ak je šatka stále je pokrčená, môžete ju skúsiť ožehliť cez mierne vlhkú utierku na vyššom stupni na bavlnenej strane.

Skladovanie, keď nenosíte

Ideálne buď zloženie do štvorca alebo zavinutie do rolky.

Hodváb

Hodváb prináša šatke nádych luxusu, lesk, jas a opäť zvyšuje jej nosnosť. Vyžaduje rovnako ako vlna vyššiu mieru údržby. V horúcich letných dňoch chladí, v zime je príjemný a teplý. Na holej pokožke pôsobí ako pohladenie, takže aj ľudia s citlivou pokožkou si prídu na svoje. A vďaka svojej poddajnosti a mäkkosti sa prispôsobí aj maličkým bábätkám.

Pranie

Pre pranie použite tekutý prací gél na hodváb nepoužívajte aviváž. Väčšinou vyžaduje ručné pranie. Riaďte sa pokynmi, ktoré nájdete na štítku šikmého lemu šatky.

Ručné pranie

Do vane alebo vaničky napustite vlažnú vodu s maximálnou teplotou 30 °C spolu s prostriedkom na pranie vlny a hodvábu (bez optických zjasňovačov, zmäkčovačov alebo enzýmov). Šatku do tohto „kúpeľa“ jemne namočte a postláčajte. Vyhnite sa drsnému zaobchádzaniu a šúchaniu. Doprajte jej niekoľkominútový kúpeľ. Následne ju niekoľkokrát prepláchajte v čistej vode a vytlačte prebytočnú vodu. Nežmýkajte krútením! Rozprestrite svetlú osušku, zrolujte do nej šatku, aby osuška vysala vlhkosť. Postupovať môžete aj podľa nášho fotonávodu.

Sušenie

Šatku sušíme vodorovne rozprestretú, aby nikde neprišlo k namáhaniu alebo naťahovaniu mokrých vlákien. Šatka by sa mohla znehodnotiť a vlákna vyťahať. Sušíme mimo priamych zdrojov tepla a slnka.

Žehlenie

Žehlíme na stupni pre hodváb, ideálne ešte mierne vlhký a z prímesovej strany šatky (ak neviete, ktorá to je, napíšte nám :) ) Ak je šatka stále je pokrčená, môžete ju skúsiť ožehliť cez mierne vlhkú utierku na vyššom stupni na bavlnenej strane.

Skladovanie, keď nenosíte

Ideálne buď zloženie do štvorca (a pravidelné preskladanie) alebo zavinutie do rolky.