Starostlivosť

Zloženie a jednotlivé prímesi v rôznom percentuálnom zastúpení v pomere k bavlne do veľkej miery ovplyvňujú nielen celkové vlastnosti šatiek, ale aj starostlivosť o ne. Ktorú si teda vybrať a ako sa o ňu potom starať?

Naše šatky sú utkané z priadzí, ktoré prešli veľmi šetrným procesom farbenia, aby boli vhodné aj pre deti do troch rokov. Počas prvých praní sa z nich preto môže vymývať nadbytočná farba. Z tohto dôvodu perte šatku oddelene alebo s príbuznými farbami.
Pred prvým naviazaním je potrebné šatku oprať. Vďaka tomu sa vlákna mierne zrazia a zapadnú do seba, čím šatka dostane svoju finálnu podobu.
 

Bavlna

Keď je pri popise šatky písaný údaj 100 % bavlna, znamená to, že sa v nej nenachádza žiadna prímes. Pri výrobe našich šatiek navyše nepoužívame obyčajnú bavlnu, ale česanú bavlnu, ktorá je nosnejšia a jemnejšia. Je to najuniverzálnejší materiál pri výbere šatky ako pre novorodenca, tak aj pre staršie dieťa. Rozdiel je v gramáži, a teda hrúbke a hmotnosti šatky. Čím vyššia gramáž, tým je šatka hrubšia a nosnejšia.

Vlastnosti

Ako klasická bavlna – príjemná na dotyk, dobre saje vlhkosť/pot a nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Pranie a starostlivosť

Perie sa buď na 40 °C alebo na 60 °C – podľa pokynov, ktoré nájdete na štítku šikmého lemu šatky. Odstreďujte na nízkych otáčkach (odporúčame 400). Šatku sušte mimo priamych zdrojov tepla a slnka.

Skladovanie, keď nenosíte

Môžete použiť všetky typy skladovania, bavlna nie je náročná – klasické poskladanie alebo zvinutie do rolky.
 

Bambus

Novorodenci a maminy v letných mesiacoch bambus milujú! Je veľmi tenučký, priedušný, prepúšťa pot, je veľmi nenáročný na údržbu a netreba ho vôbec zanášať.

Vlastnosti

Bambus je priedušný, ľahký, jemný, ideálny pre novorodeniatko alebo na leto.

Pranie a starostlivosť

Štandardne na nízkych teplotách, aby sa nepoškodili bambusové vlákna, ideálne 30 °C – podľa pokynov, ktoré nájdete na štítku šikmého lemu šatky. Odstreďujte na nízkych otáčkach (odporúčame 400).

Skladovanie, keď nenosíte

Ideálne buď zloženie do štvorca alebo zavinutie do rolky.
 

Vlna

Patrí medzi tradičné a obľúbené prímesi šatiek, pretože je vďaka svojim termoregulačným vlastnostiam vhodná do každého počasia. Je náročnejšia na údržbu, no vďaka svojej samočistiacej schopnosti ju naopak netreba príliš často prať. Merino vlna, ktorú používame v našich šatkách najčastejšie, má oproti klasickej ovčej vlne lepšie termoregulačné vlastnosti a je jemnejšia. Často ju kombinujeme s hodvábom, ktorý dodáva jemnosť, s ľanom, ktorý zvyšuje nosnosť alebo s inými prímesami.
Niekedy sa v našich šatkách vyskytnú aj iné druhy vlny, ako napríklad jemná a luxusná babycamel vlna alebo vlna z exotickej alpaky.

Vlastnosti

Má termoregulačné vlastnosti – v zime hreje, v lete odvádza pot, príjemne pruží, je priedušná a savá, odpudzuje nečistoty. Od začiatku je mäkká a poddajná, preto ju netreba zanášať. Ľudí citlivých na vlnu však môže mierne hrýzť.

Pranie a starostlivosť

Niektoré naše vlnené šatky je možné prať v práčke. Riaďte sa pokynmi, ktoré nájdete na štítku šikmého lemu šatky. Ak si šatka vyžaduje ručné pranie, postupujte podľa tohto návodu.

Ručné pranie

Do vane alebo vaničky napustite vlažnú vodu s maximálnou teplotou 30 °C spolu s prostriedkom na pranie vlny a hodvábu (bez optických zjasňovačov, zmäkčovačov alebo enzýmov). Šatku do tohto „kúpeľa“ jemne namočte a postláčajte. Vyhnite sa drsnému zaobchádzaniu a šúchaniu. Doprajte jej niekoľkominútový kúpeľ. Následne ju niekoľkokrát prepláchajte v čistej vode a vytlačte prebytočnú vodu. Nežmýkajte krútením! Rozprestrite svetlú osušku, zrolujte do nej šatku, aby osuška vysala vlhkosť. Následne sušte šatku rozprestretú mimo zdrojov tepla. Po uschnutí ju ožehlite na jemnom nastavení a môžete začať nosiť. Postupovať môžete aj podľa nášho fotonávodu.
Vlna Total Easy Care Merino je špeciálne upravená tak, aby sa mohla prať v práčke a sušiť v sušičke.
Šatku perte na šetrnom programe pre vlnu a jemné tkaniny bez odstreďovania. Vyhnete sa tak vzniku skladov, ktoré sa ťažšie rozžehľujú. Nežmýkajte krútením, ale pokračujte ako pri sušení vlny.

Skladovanie, keď nenosíte

Ideálne buď zloženie do štvorca alebo zavinutie do rolky.
 

Hodváb

Hodváb prináša šatke nádych luxusu, lesk, jas a opäť zvyšuje jej nosnosť. Vyžaduje rovnako ako vlna vyššiu mieru údržby. Je veľmi príjemným pomocníkom v letných mesiacoch.

Vlastnosti

V horúcich letných dňoch chladí, v zime je príjemný a teplý. Na holej pokožke pôsobí ako pohladenie, takže aj najväčšie citlivky si prídu na svoje. A vďaka svojej poddajnosti a mäkkosti sa prispôsobí aj maličkým bábätkám.

Pranie a starostlivosť

Väčšinou vyžaduje ručné pranie. Riaďte sa pokynmi, ktoré nájdete na štítku šikmého lemu šatky.

Skladovanie, keď nenosíte

Ideálne buď zloženie do štvorca alebo zavinutie do rolky.
 

Ľan

Po ľanovej prímesi zvyknú mamičky siahať vďaka jej nosnosti – unesie aj ťažšie dieťa, a pritom je vďaka nemu šatka ľahučká a tenučká. Ľan je našou najtradičnejšou plodinou a hrdinom v ekologickej udržateľnosti. V našich šatkách je použitý kvalitný európsky ľan z pradiarne s viac ako 100-ročnou históriou. Tento ľan je získavaný z polí na severe Európy, ktoré sú zalievané len prirodzenou dažďovou vodou, bez použitia chemikálií. Ľanové vlákno má na sebe drobné uzlíky a nopky, ktoré v tkanine vytvárajú zaujímavú štruktúru. Aj pre tento svoj rustikálny vzhľad je obľúbenou a vyhľadávanou prímesou.

Vlastnosti

Ľan je známy pre svoje termoregulačné vlastnosti, je chladivý, antibakteriálny a zabraňuje poteniu a prehriatiu v horúcich letných dňoch. V zime naopak, vďaka dutinkám v ľanovom vlákne, vytvára akúsi izoláciu a hreje. Svojou pevnosťou zvyšuje nosnosť šatky, a teda aj pohodlie pri nosení ťažkých detičiek.

Pranie a starostlivosť

Štandardne na 40 °C – podľa pokynov, ktoré nájdete na štítku šikmého lemu šatky. Odstreďujte na nízkych otáčkach (odporúčame 400). Šatku sušte mimo priamych zdrojov tepla a slnka. Žehlite ju, keď je ešte mierne vlhká a s naparovaním. Na začiatku, kým je ľan ešte nezanosený, šatka uvíta častejšie žehlenie.

Skladovanie, keď nenosíte

Ideálne je zvinutie do rolky a občasné previnutie. Skladanie, ktoré by mohlo vyvíjať tlak na určité miesta, by mohlo spôsobiť rozostúpenie vlákien a následné sklady.
 

Konopa

Konopu využívajú najmä maminy malých sloníkov :) Je to extra nosná prímes, ktorá so sebou ale nesie, podobne ako ľan, viac času na údržbu v podobe žehlenia. Rovnako ako ľan je toto tradičné vlákno veľmi ekologické. Konopné vlákno má na sebe drobné uzlíky a nopky, ktoré v tkanine vytvárajú zaujímavú štruktúru.

Vlastnosti

V šatke ju spoznáte vďaka vysokej nosnosti, skvelým termoregulačným vlastnostiam a zaujímavému nepravidelnému vzhľadu.

Pranie a starostlivosť

Štandardne na 40 °C – podľa pokynov, ktoré nájdete na štítku šikmého lemu šatky. Odstreďujte na nízkych otáčkach (odporúčame 400). Šatku sušte mimo priamych zdrojov tepla
a slnka. Žehlite ju, keď je ešte mierne vlhká a s naparovaním.

Skladovanie, keď nenosíte

Ideálne je zvinutie do rolky a občasné previnutie. Skladanie, ktoré by mohlo vyvíjať tlak na určité miesta, by mohlo spôsobiť rozostúpenie vlákien a následné sklady.
 

Tencel®

TENCEL® sa vyrába z eukalyptového dreva. Vďaka jeho výrobe je to jedno z najekologickejších vlákien súčasnosti. Priadza je na povrchu hladká a zároveň je mäkká, čím zabraňuje podráždeniu pokožky. TENCEL® je jemný ako hodváb a zároveň je chladivejší ako ľan. Dokáže absorbovať vlhkosť lepšie ako bavlna.

Vlastnosti

Šatka s Tenclom je dostatočne nosná, keďže vlákno je pevné, je veľmi poddajná, priedušná a savá. Tencel pôsobí na pokožke ako pohladenie a je veľmi príjemný najmä v letných mesiacoch. Nepotrebuje takmer žiadne zanášanie.

Pranie a starostlivosť

Štandardne na 40 °C – podľa pokynov, ktoré nájdete na štítku šikmého lemu šatky. Odstreďujte na nízkych otáčkach (odporúčame 400). Šatku sušte mimo priamych zdrojov tepla a slnka.

Skladovanie, keď nenosíte

Ideálne buď zloženie do štvorca alebo zavinutie do rolky.