Prečo sa vykláňa

25.07.2018

Najčastejšou príčinou vykláňania detí zo šatky je ich zvedavosť a túžba po poznávaní okolia. S týmto javom sa môžete stretnúť už od tretieho mesiaca ich života, kedy by mali už pevne držať hlavičku. Zároveň ich procesy v mozgu nútia k prirodzenej zvedavosti a napomáhajú tak jeho vývinu.

V týchto prípadoch odporúčame nosiť ich v bdelom stave na boku alebo na chrbte. Tieto polohy zabezpečujú bezprostrednú blízkosť rodiča a ponúkajú dostatočný rozhľad na všetky strany.

Na bok môžete použiť buď niektorý zo šatkových úväzov alebo Ring Sling. Na chrbát je ideálna šatka oproti nosiču z toho dôvodu, že v nej dokážete dieťatko vysadiť čo najvyššie a môže sa tak pozerať aj cez vaše rameno.

Ak sa dieťatko vykláňa aj tesne pred zaspatím, skúste použiť nosič. Upevní ho viac ako šatka. Ak by v ňom príliš protestovalo, zvoľte šatku a keď zaspí, pokúste sa ho uložiť do ergonomickej polohy.
V prípade, že sa vám takto vykláňa dieťa, ktoré ešte nemá spevnenú hlavičku, môže to byť zapríčinené nesprávne zvoleným úväzom (pre bábätká a začiatočníkov preto odporúčame úväz Kríž s kapsou), slabšou technikou viazania, či slabým dotiahnutím. Tieto príčiny sa dajú odstrániť pri stretnutí s poradkyňou nosenia alebo cvikom.

Dieťa do troch mesiacov môže inklinovať viac k prehýbaniu sa na jednu stranu z uloženia v maternici. V tomto prípade skúste viac dbať na techniku a správnosť doťahovania a prehnutie sa časom zlepší alebo úplne vymizne.

UPOZORNENIE

Určite nenoste a neotáčajte dieťa tvárou od seba. I keď potrebuje spoznávať svet okolo, naďalej je príliš slabé a malé, aby samé čelilo všetkým podnetom z vonkajšieho prostredia. Neustále potrebuje mať aj pocit bezpečia z rodičovskej náruče, prípadne bezprostredný prístup k prsníku.